Hlavní obsah

Roztočil se v případě odsouzení ze SRN nevrátí

Pokud budu znovu nespravedlivě odsouzen, do Česka se už nevrátím, vzkázal včera z Německa Rostislav Roztočil. Z Česka odcestoval poté, co byl před třemi měsíci nepravomocně odsouzen k 13 letům vězení za více než 30 let starou vraždu. Nyní čeká ve svém trvalém bydlišti na odvolací řízení u vrchního soudu, kde chce prostřednictvím své obhájkyně i s pomocí nových svědectví dokázat svou nevinu. Osobně se ho ale zřejmě nezúčastní.

Roztočil se v případě odsouzení ze SRN nevrátí

"Pokud to bude dál jako dosud nespravedlivě vedeno, tak mi nikdo nebude moci nic vyčítat, když se tomu trestu budu vyhýbat," řekl včera Právu v telefonickém rozhovoru Roztočil. Z ČR podle svých slov vycestoval legálně na občanský průkaz, o který si po propuštění z vazby požádal a dostal ho. "Nemůžu se tady zdržovat věčně, musím z něčeho žít a trvalý pobyt mám již 30 let v Německu," uvedl Roztočil.

Na otázku, co by dělal, pokud by neuspěl ani se svým odvoláním u pražského vrchního soudu a byl definitivně odsouzen k několikaletému trestu vězení, Roztočil včera odvětil: "Prohlašuji, že jsem nevinen a věřím ve spravedlnost české justice. Nemůžu být tedy odsouzený. I německá justice je přesvědčená o tom, že můj případ nemůže skončit jinak než zproštěním."

Na poznámku, že se i přes přesvědčení o své nevině může znovu dočkat odsuzujícího verdiktu, Roztočil reagoval tvrzením, že pokud bude rozsudek spravedlivý, trestu se podrobí. "Musí být ale vynesen na základě provedení všech navrhovaných důkazů a opravdu spravedlivě. V opačném případě trest nenastoupím," upozornil.

Kdyby se Roztočil případnému trestu nakonec skutečně vyhnul a zůstal v Německu, Česká republika by na něj vydala eurozatykač. "Na jeho základě by Německo stejně jako před dvěma lety muselo Roztočila zatknout a český soud by poté požádal o jeho opětovné vydání k výkonu trestu," upřesnil Jakub Stadler z tiskového odboru ministerstva spravedlnosti.

Spoléhá na svědkyni žijící v Itálii

Roztočil však doplnil, že u vrchního soudu věří v úspěch i díky novým důkazům. "Jsme na dobré cestě k získání svědků v náš prospěch, kteří by mohli jasně prokázat mou nevinu," uvedl Roztočil.

Podle informací Práva je pro obhajobu stěžejní nalézt jednu Češku trvale žijící v Itálii, která může údajně určit, kdo byl místo Roztočila organizátorem vraždy egyptského studenta. Roztočil na svůj případ upozornil před dvěma lety, kdy společně s vrahem Romanem Čabradou uprchl z plzeňského vězení Bory.

Z rodné země poprvé nelegálně zmizel v roce 1980, tedy pět let poté, kdy měl údajně zorganizovat vraždu egyptského studenta. Za tu byl již v nepřítomnosti odsouzen v roce 1985 k výjimečnému trestu vězení na 24 let. Později soudy zmírnily svůj verdikt na 19 let. Trestu se nakonec nevyhnul. V roce 2000 ho po opakované návštěvě ČR zatkla na hranicích policie a Roztočil skončil ve vězení.

Po útěku zamířil opět do Německa. Zpátky do republiky se vrátil až v prosinci 2006, kdy středočeský krajský soud rozhodl o obnově jeho procesu.

Když někdejší pražský taxikář a nyní hokejový trenér přistál na ruzyňském letišti, už tam na něj čekala policie a on skončil tentokrát ve vazbě. Z té ho letos v květnu pustil až vrchní soud, podle kterého zůstával Roztočil ve vězení nezákonně.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků