Hlavní obsah
Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 3 Foto: Václav Záhorský, ČTK

Případ „krále tantry“ je odložen

Případ jednoho z nejznámějších českých učitelů tantry Richarda Vojíka, který původně čelil trestnímu stíhání za údajné znásilnění a sexuální nátlak na několik svých klientek, je u konce. Dozorující státní zástupkyně z Prahy 3 Iva Brücklerová v minulých dnech potvrdila říjnové rozhodnutí policie kauzu odložit kvůli nedostatku důkazů.

Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 3 Foto: Václav Záhorský, ČTK
Případ „krále tantry“ je odložen

„Nepodařilo se shromáždit dostatečné množství důkazů, které by odůvodňovaly závěr, že jednáním obviněného byly naplněny skutkové podstaty daných trestných činů. A to ani po stránce objektivní, ani subjektivní,“ sdělila Právu Brücklerová.

Vojík si tak může oddychnout.

Jsem rád, že některé aspekty kauzy MeToo se plně nepřenesly do České republiky
Lukáš Bohuslav, Vojíkův advokát

„Klient rozhodnutí uvítal a od počátku byl přesvědčen o své nevině. Zároveň jsem rád, že některé aspekty kauzy MeToo se plně nepřenesly do České republiky,“ řekl Právu Vojíkův advokát Lukáš Bohuslav z advokátní kanceláře Gřivna a Šmarda. Nejspíše také budou s klientem žádat o odškodnění a omluvu.

Během téměř ročního prověřování policie obvinila Vojíka dvakrát, ani jednou ale neuspěla u žalobkyně.

Poprvé začali pražští kriminalisté gurua, jak jej někteří nazývají, stíhat loni v prosinci, a to ze znásilnění jedné z žen, jeho klientek. Na základě Vojíkovy stížnosti proti zahájení stíhání toto rozhodnutí státní zástupkyně zrušila a nařídila policii doplnit důkazy.

Čtyři měsíce poté si Vojík vyslechl obvinění znovu, a to kvůli znásilnění jedné ženy a sexuálnímu nátlaku na dvě další.

A následoval stejný scénář, zrušení policejního rozhodnutí a vrácení případu k doplnění důkazů. Na to už však policie nebyla schopna reagovat a případ v polovině října odložila.

„Policejnímu orgánu nezbývá než věc odložit a plně se ztotožnit a respektovat právní názor státního zástupce,“ napsali tehdy kriminalisté do usnesení o odložení s tím, že i přes veškerou snahu nejsou schopni kvůli časové prodlevě mezi skutky a obviněním opatřit další a neprůstřelné důkazy.

Advokát žen zvažuje další kroky

O případu od začátku informovalo Právo, které přineslo také výpovědi tří údajně Vojíkem sexuálně zneužitých žen. Ty tvrdily, že na nich Vojík během různých sezení měl vykonat soulož bez jejich souhlasu.

Advokát údajně zneužitých žen David Oplatek v říjnu po odložení případu Právu řekl, že je přesvědčen, že důkazů je dost. Nyní zváží, jestli nepodá žádost o vykonání dohledu nadřízenému Městskému státnímu zastupitelství v Praze.

Poslední možností je pak podat podnět nejvyššímu státnímu zástupci Pavlu Zemanovi, aby pravomocné rozhodnutí o zastavení trestního stíhání zrušil, jak to například učinil v těchto dnech v kauze Čapí hnízdo, v níž je kvůli údajnému padesátimilionovému dotačnímu podvodu znovu stíhán premiér Andrej Babiš (ANO) a někdejší členka managementu společnosti Farma Čapí hnízdo Jana Mayerová.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků