Hlavní obsah
Elektrárna Chvaletice Foto: ČEZ

Požár ve chvaletické elektrárně poškodil technologie za 50 miliónů

Sobotní požár dvojice tlakových olejových nádob, způsobil v elektrárně Chvaletice škodu za zhruba 50 miliónů korun. Na místě zasahovalo sedm hasičských jednotek, uvedla v neděli mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková.

Elektrárna Chvaletice Foto: ČEZ
Požár ve chvaletické elektrárně poškodil technologie za 50 miliónů

Podle vyšetřovatelky hasičů nejprve vybouchl hydraulický olej a pak začalo hořet. Požár byl zcela zlikvidován po více než třech hodinách. Příčinou vzniku požáru je s největší pravděpodobností technická závada na vysokotlaké přepouštěcí stanici.

Požáry postihují elektrárnu Chvaletice opakovaně. Oheň poškodil loni 5. prosince jeden ze čtyř výrobních bloků, který musel být odstaven. Škoda včetně ušlých výnosů se odhaduje zhruba na 100 miliónů korun. V roce 2016 rozsáhlý požár v elektrárně poškodil dopravník uhlí a věž. Vypukl 30. srpna ve věži, kam vedl 200 metrů dlouhý dopravníkový pás s uhlím, konstrukce věže následně spadla. Nehoda se stala mimo výrobní bloky elektrárny. Likvidace trosek a příprava náhradní provizorní dopravy paliva trvala zhruba šest týdnů. Po tuto dobu byla elektrárna zcela mimo provoz, neboť zároveň byly kvůli dlouhodobé modernizaci odstavené bloky 3 a 4. V současnosti je odstaven jeden z původních nemodernizovaných bloků.

Elektrárna Chvaletice je nejmladší hnědouhelnou elektrárnou v zemi, v provozu je od roku 1979. Její instalovaný výkon činí 820 MW. Současný majitel, společnost Severní energetická (Sev.en), elektrárnu koupil od společnosti ČEZ v roce 2013 za 4,12 miliardy korun.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků