Hlavní obsah

Policisté zdecimovali gang, který legalizoval kradená luxusní auta

Pardubickým a královéhradeckým kriminalistům se podařilo v těchto dnech zdecimovat část organizované skupiny podvodníků, kteří skupovali kradená vozidla a následně je přes stanice technické kontroly a obecní úřady legalizovali. Hodnota zabavených aut dosáhla desítek miliónů korun.

Policisté zdecimovali gang, který legalizoval kradená luxusní auta

„Prozatím je obviněno dvanáct mužů ve věku od 30 do 42 let. Devět z nich je obviněno z trestného činu legalizace výnosů z trestné činnosti, za což jim hrozí trest odnětí svobody na osm let,“ řekla v pátek Právu policejní mluvčí Markéta Janovská s tím, že čtyři z nich jsou ve vazbě.

Podle kriminalistů jsou někteří z nich navíc obviněni ještě z trestných činů podílnictví, nedovoleného ozbrojování, účastenství k podílnictví a pojistného podvodu.

Zatýkání členů organizovaného gangů se uskutečnilo na Pardubicku, v Rokycanech a v Praze. V několika případech zadržela podezřelé královehradecká policejní zásahová jednotka.

„Skupina měnila identifikační znaky vozidel stejného typu a provedení, které byly oficiálně provozovány mimo území Evropské unie. S padělanými doklady pak nechali auta přihlásit do českého registru vozidel a prodávali je,“ uvedl policejní vyšetřovatel Michael Kastner.

Přeznačení aut a padělané doklady byly podle něj tak dokonale provedené, že se běžnou technickou prohlídkou nedaly odhalit. Nově byly automobily registrované hlavně na Dánsko, Nizozemsko, Francii a Německo. Členové skupiny si v zahraničí vyfotografovali identifikační znaky konkrétních aut a z kradených vozů stejných značek a typů podle nich vyrobili „dvojníky“.

Gang tímto způsobem legalizoval kradená auta od roku 2007. Podvodníci takto zlegalizovali pětapadesát kradených vozidel, zabaveno jich bylo třiatřicet. Jednalo se, o automobily značek Porsche, BMW, VW, Mercedes a Škoda. Nejdražším z těchto vozů bylo Audi Q7 v hodnotě pěti miliónů korun.

Policisté vedle automobilů zabavili u členů gangu také padělané doklady k vozidlům, zbraně, součásti odcizených vozidel a peníze.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků