Hlavní obsah

Policisté si díky melouchům pro filmaře přišli na stovky tisíc

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Praha
Aktualizováno

Osmnáct policistů, kteří byli v průběhu soboty pozatýkáni, protože dlouhá léta ve svém volném čase pracovali pro filmaře, se začasto nechávali ze služby uvolnit, aby mohli sloužit filmařům. Stalo se také, že melouch vykonávali během pracovní neschopnosti. Jeden z policistů skupinu, zneužívající mimo jiné policejní databázi, organizoval. Někteří členové si ročně přišli až o několik set tisíc korun navíc.

Článek

Státní žalobce policisty obvinil ze zneužití pravomoci úřední osoby a úplatkářství. „Byl podán návrh na zahájení trestního stíhání na 16 policistů z Krajského ředitelství policie hlavního města Prahy, jednoho policisty Krajského ředitelství policie Středočeského kraje - služebně zařazeného na vedoucí funkci - a jednoho policisty Inspektorátu cizinecké policie Praha Ruzyně,“ udala mluvčí policejní inspekce Radka Sandorová.

Měli plastové zbraně a měnili si čísla

Policisté za několikatisícové úplatky pro filmaře nelegálně prováděli policejní činnost. K tomu vyžívali služební stejnokroje a služební zbraně nebo jejich plastové napodobeniny. Někdy záměrně označovali své uniformy jiným identifikačním číslem.

„Dále zneužívali policejní informační systém pro zjišťování informací o majitelích motorových vozidel parkujících v místech vyhrazených pro natáčení. Proto, aby se mohli nechat najmout pro vykonávání činnosti pro soukromou firmu, se policisté v nejednom případě uvolňovali z plánovaných služeb na svém oddělení, někteří tuto mimopracovní činnost vykonávali i v době své pracovní neschopnosti,“ dodala Sandorová.

Pro filmaře pracovali desetiletí

Inspekce nelegální činnost skupiny odhalovala od počátku letošního roku. Mluvčí Sandorová Novinkám řekla, že policisté pro filmaře pracovali "alespoň deset let". Někdy to bylo až 36 hodin v kuse, načež se stávalo, že hned nastoupili do služby u policie. V několika případech se na tyto policisty obrátili občané, v domnění, že se jedná o skutečnou policejní hlídku, která však odmítla zakročit.

Nelegální činnosti organizoval policista kolegům a na základě zakázek různých filmových společností je na konkrétní akce také posílal. Odměna za účast na akci byla pro každého policistu ve výši nejméně dvou tisíc korun. Někteří policisté si dokázali svůj finanční rozpočet vylepšit řádově až o několik stovek tisíc korun ročně.

Policistům hrozí tresty odnětí svobody až na osm roků.

Výběr případů policistů obviněných letos z trestných činů
16. únoraObvodní státní zastupitelství pro Prahu 1 obvinilo expolicistu z jihočeského dopravního inspektorátu a dva zaměstnance Městského úřadu v Písku z toho, že v minulosti ovlivňovali ve svých funkcích vyřizování dopravních přestupků ve prospěch pachatelů. Všichni tři byli obviněni ze zneužití pravomoci úřední osoby, bývalý policista i z podplácení a úředníci z přijetí úplatku.
19. březnaZe zneužití pravomoci úřední osoby byl obviněn pražský dopravní policista. Muž si údajně nechával peníze vybrané od pokutovaných řidičů. Získal tak několik tisíc korun. Podle mluvčí pražského policejního ředitelství byl pětadvacetiletý policista propuštěn ze služby.
14. dubnaKriminalisté obvinili pražského policistu, jenž údajně za peníze či drogy poskytoval z policejních evidencí informace o majitelích aut. Policista je podezřelý ze zneužití pravomoci úřední osoby a z přijetí úplatku, byl propuštěn od policie.
18. dubnaPolicejní inspekce zadržela policistu z Chomutova pro podezření z podílu na loupežném přepadení podnikatele z Mostecka. Kriminalisté v souvislosti s dubnovou loupeží, při níž přepadený utrpěl škodu přes 200 000 korun, zadrželi ještě další čtyři muže, z nichž jeden je bývalým policistou. Státní zástupce v Ústí nad Labem zahájil trestní stíhání všech pěti podezřelých.
13. květnaStátní zastupitelství obvinilo ze zneužívání pravomoci veřejného činitele a přijímání úplatku kriminalistu z pražského krajského policejního ředitelství. Podle policejní inspekce je podezřelý, že za úplatek převyšující 20 000 korun zmařil trestní řízení, v jehož rámci Česku vznikla škoda 111 miliónů korun. V případu byli obviněni také tři civilisté.
31. květnaPolicejní inspekce zadržela dva pražské policisty, kteří podle ní vystavovali stokorunové bloky na dvoutisícové pokuty. Sankce ukládali řidičům za překročení rychlosti, přestože neměli ve svém voze radar. Státní zastupitelství je obvinilo ze zneužití pravomoci úřední osoby.
18. červencePolicie zadržela muže podezřelého z toho, že týž den vyloupil banku v Oseku na Teplicku. Podle mluvčí policejní inspekce byl zadrženým policista. Je podezřelý z celkem čtyř letošních bankovních loupeží, při nichž způsobil škodu přes milión korun. Muž patřící pod pražské policejní ředitelství byl obviněn z loupeže a soud jej vzal do vazby. Od policie byl propuštěn.
21. červenceMluvčí policejní inspekce uvedla, že policie stíhá dva své příslušníky z Liberecka za zneužívání pravomocí. Jednoho podezřívá z toho, že vynášel pět let informace, druhý údajně při ostraze policejních cel nechával zadržené mezi sebou komunikovat. Státní zástupce se stíháním obou mužů souhlasil.
31. červenceStátní zastupitelství obvinilo 18 policistů ze zneužití pravomoci úřední osoby a přijetí úplatku v souvislosti s nelegální prací pro filmové produkce. Policejní inspekce o den dříve 17 policistů zadržela, jeden z podezřelých je zatím v zahraničí. Ze zadržených policistů je 16 z krajského ředitelství v Praze a jeden ze Středočeského kraje. Na údajného organizátora trestné činnosti byl podán návrh na uvalení vazby. Obviněným hrozí až osmileté odnětí svobody.
Zdroj: ČTK

Reklama

Související témata:

Související články

Výběr článků

Načítám