Hlavní obsah

Policisté šetří první případ korupce mezi firmami

Máme pro vás lukrativní zakázku, ale musíte za to zaplatit. Tímto způsobem oslovil zástupce domažlické firmy TRAMONTÁNA transport & logistics, s. r. o., plzeňského autodopravce. Nabídl mu dlouhodobou zakázku a za její realizaci si řekl o čtyřicet tisíc korun bokem.

Policisté šetří první případ korupce mezi firmami

Bezprostředně po finální schůzce, kde obě strany dojednávaly podrobnosti kontraktu a došlo k předání peněz, zasáhli detektivové z plzeňské expozitury Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK). Třiatřicetiletého muže v úterý zadrželi i se čtyřicetitisícovým úplatkem.

Je to vůbec poprvé, kdy se policistům podařilo korupci mezi firmami zrealizovat do podoby trestního řízení. "Už jsme to měli v režii několik dní před předáním peněz. Oslovený podnikatel v autodopravě se na nás obrátil s tím, že nikomu nic platit nebude a raději nabízenou zakázku oželí. Průběh schůzky, kde byly předané označené bankovky, jsme pak monitorovali," řekl jeden z detektivů plzeňské expozitury ÚOKFK.

Zatčený muž z Domažlic, který je pětiprocentním vlastníkem domažlické firmy, byl obviněn z trestného činu přijímání úplatku. Za to mu hrozí až tři roky vězení. "Poprvé jsme použili nový paragraf novelizovaného trestního zákona, podle kterého mohou být stíháni lidé za úplatky mezi soukromými subjekty," upřesnil detektiv.

Firma TRAMONTÁNA transport &logistics má podle údajů v obchodním rejstříku sídlo v Domažlicích v ulici U Nemocnice 290. Na této adrese je ale pouze obchod s autodoplňky. "Firma tady má jen schránku. Já jim předávám pouze poštu," řekl majitel krámu.

Špička ledovce

Jednatel a většinový vlastník firmy Josef Petr Kovařovič se nechtěl k případu vyjádřit. "Je to hodně čerstvé. Řešíme to. Momentálně k tomu nebudu podávat žádné informace," uvedl Kovařovic s tím, že mu stíhaný společník své jednání zatím nijak nevysvětlil.

Za interní věc označil aktivity firmy. Právu se podařilo zjistit, že firma jedná o nákupu pozemků v Domažlicích, kde by údajně chtěla nechat postavit sklad pro farmaceutickou společnost ze Švýcarska.

Podle policistů zabývajících se problematikou úplatkářství je případ z Domažlic pouze špičkou ledovce. "O korupci mezi firmami se otevřeně hovoří, ale vyšetřování většinou ztroskotá na neochotě spolupracovat ze strany poškozeného subjektu. Firmy pod vidinou výhodné zakázky raději zaplatí, než aby přišly o kšeft a navíc se zapletly do trestního řízení," vysvětlil oslovený zdroj.

Podle organizace Transparency International (TI) Česká republika patří v rámci Evropské unie mezi státy s největší mírou korupce. Ze zemí evropské pětadvacítky dopadly hůře pouze Lotyšsko a Polsko. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků