Hlavní obsah

Policie se omluví rodině, kterou omylem přepadla speciální jednotka

Ministr vnitra František Bublan a policejní prezident Jiří Kolář se chystají osobně omluvit rodině ze Zbirohu na Berounsku. Středočeská zásahová jednotka omylem vnikla do jejich domu, který poškodila, když se snažila zatknout dealera drog. Rodina přitom neměla s vyšetřovaným případem spojitost.

Policie se omluví rodině, kterou omylem přepadla speciální jednotka

Policisté bez jakéhokoliv upozornění vyvrátili plot, přehnali se přes zahradu, vyrazili odemčené dveře od domu, povalili na zem dva lidi a mířili zbraní se zaměřovačem na roční dítě. Tak před nedávnem zatýkala zásahová jednotka středočeského kraje ve Zbirohu na Berounsku. Spletla si však dům. Dealer drog, kterého zatkla druhý den, bydlel na druhé straně vesnice.

Majitel se dodnes vzpamatovává z prvotního šoku i z následného postupu ministerstva vnitra. Škodu mu sice uhradí, ale pouze ve výši, kterou si sami stanovili.

Jinak klidná část vesnice se 17. února proměnila v dějiště akčního filmu. "Byl jsem na zahradě, na cestě jsem viděl několik civilistů. Najednou mi policisté v kuklách vyvrátili jedno pole drátěného plotu a přelézali na zahradu," svěřil se Právu majitel domu Jaroslav Švorc. I když je hlasitě upozorňoval, že se asi spletli a že jak vrata, tak dveře do domu jsou otevřené, zakuklenci mu přikázali, aby si lehl na zem a "držel hubu".

Na roční dítě mířili zbraní

"Nechápal ani můj syn, který si jich všiml první. Křičel na ně z balkónu kvůli plotu a zajímal se, proč to dělají. Se zlou se ale potázal. Poté co vyrazili odemčené dveře do domu, srazili ho a jeho ženu na zem," řekl Švorc. A to nebylo zdaleka všechno. I přes volání matky, že v další místnosti je pouze jejich roční syn, zakuklenci do pokoje vnikli s řevem.

"Strach ani nemůžu popsat. Syn plakal a policista na něj mířil zbraní. Viděla jsem na jeho bříšku červenou tečku. Nemohla jsem ale nic dělat," vzpomíná Jana Švorcová.

Policisté pak nevybíravě prohledali celý dům, vyházeli šatní skříně, na půdě však našli pouze starého hluchého psa. Pak ale zjistili, že se zmýlili. Dům a pozemek opustili stejně rychle a stejnou cestou jak přišli, přes plot. Po neoprávněném zákroku se policisté omluvili s tím, že všechny škody zaplatí.

Případem se měla zabývat Inspekce ministra vnitra, pak oddělení stížností, nakonec ho vyhodnotilo pouze okresní policejní ředitelství. "Zákrok jsme prověřovali. Došlo k chybě, pánovi jsme se omluvili. Policisté mají zákrok nacvičený," obhajoval policejní akci ředitel berounské policie Miroslav Jerling s tím, že se vlastně až tak moc nestalo. "Při zákrocích se někdy střílejí i lidi. Dopadlo to ještě dobře." Prý měli vniknout do jiného domu, před kterým stojí Škoda Octavia. Před domem pana Švorce stál trabant.

Ceny stanovují podle obchodních domů

Právní oddělení ministerstva vnitra se začalo zabývat vzniklou škodou. Poškozený plot uznalo, zničené dveře ohodnotilo na sedm tisíc korun. Přitom jenom kování, bezpečností zámek a ozdobná kovová mříž stojí kdekoliv minimálně pět tisíc. Samotné dveře jsou neopravitelné. Nové dveře stály přes dvacet tisíc korun.

"Podle našeho názoru nelze vyhovět v plné výši, neboť máme za to, že poškozené starší dřevěné domovní dveře měly nižší hodnotu, než nové dveře plastové. Opravu plotu jsme ochotni zaplatit v plné výši," řekl mluvčí ministerstva vnitra Petr Vorlíček. Právní odbor podle mluvčího provádí průzkum cen v nabídkách obchodních domů a soukromých firem.

Ministerstvo navíc uvedlo, že jak plot, tak dveře musela policie násilím překonat až po "předchozí marné výzvě", o čemž zasahující jednotka sepsala záznam. Nikdo ale nikoho nevyzýval a i přes upozorňování majitele nemovitosti a jeho syna se do domu prostě nabourali. Psychickou újmu pak může zohlednit pouze soud v občanskoprávním sporu.

Náhradu škody musí rozseknout soud

Advokátka Klára Veselá-Samková má na postoj ministerstva názor opačný. "Být ministrem vnitra, tak zaplatím vše v plné výši a tvářím se, že se nic nestalo," řekla Samková. Podle ní se poškozený může hájit dvěma způsoby. Buď podat žalobu na náhradu škody kvůli nesprávnému rozhodnutí státního orgánu, nebo žalobu na ochranu osobnosti. Tu pak může podat jak na jednotlivé policisty, tak na ministerstvo vnitra.

"Nic jiného mi asi nezbude. Chtěl jsem být slušný, ale takhle to nejde. Nikoho jsem do domu nezval, zničili mi majetek a finanční vyrovnání neodpovídá," uvedl Švorc.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků