Hlavní obsah

Policie odložila případ poškození čínských vlajek

Pražští policisté odložili případ poškození čínských vlajek v Evropské ulici před návštěvou čínského prezidenta Si Ťin-pchinga. Informoval o tom policejní mluvčí Jan Daněk, podle kterého se nepodařilo zjistit skutečnosti opravňující zahájit trestní stíhání. Škoda způsobená na vlajkách podle mluvčího přesáhla 130 tisíc korun.

Policie odložila případ poškození čínských vlajek

"V případě, že pominou důvody odložení, bude trestní stíhání zahájeno," uvedl Daněk.

Neznámý pachatel v noci na 26. března poškodil tmavou barvou přes 50 čínských vlajek, které byly po Praze rozmístěny v souvislosti s návštěvou čínského prezidenta. Výzdoba byla poničena na Evropské třídě a na dalších místech v okolí Pražského hradu.

Vlajky byly vyvěšeny na sloupech ve výšce veřejného osvětlení vždy v páru - česká a čínská vlajka. Policisté v minulosti zveřejnili video s mužem, který poškozoval vlajky před vstupem do metra na Dejvické. Tehdy uvedli, že za poškození cizí věci podezřelému hrozí až roční vězení.

Poškozené vlajky v Evropské ulici

Foto: Policie ČR

Na místě se podle policie v noci 26. března pohybovali dva muži. Zadavatelem vyvěšení vlajek byla Smíšená česko-čínská komora vzájemné spolupráce, která stihla poškozené makety ještě před příjezdem Si Ťin-pchinga opravit.

Související téma:

Čínský prezident Si Ťin-pching

Foto: Jan Handrejch, Právo

Náklady na bezpečnostní opatření při březnové návštěvě čínského prezidenta v Česku se vyšplhaly zhruba na 16 miliónů korun a o bezpečnost státníka se každý den staralo kolem tisícovky policistů. Policie čelila kvůli některým svým zásahům proti projevům nesouhlasu s čínskou politikou kritice.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků