Hlavní obsah

Podnikatel Provod musí do vězení, jinak mu hrozí zatykač

Odsouzený podnikatel Miroslav Provod musí nejpozději v úterý nastoupit do vězení. Městský soud v Praze totiž nevyhověl jeho žádosti o minimálně desetidenní odklad nástupu trestu. Za mřížemi si má odpykat pětiletý trest za krácení daní. Jestliže do věznice nenastoupí, soud na něj vydá zatykač stejně, jako to udělal u podnikatele Tomáše Pitra.

Podnikatel Provod musí do vězení, jinak mu hrozí zatykač

"Nemohu připustit, že bych byl napadán za jiný přístup k Tomáši Pitrovi a jiný k Miroslavu Provodovi," řekl předseda senátu pražského městského soudu Petr Novák.

Provod byl k pětiletém vězení odsouzen spolu s Pitrem a dalšími třemi muži. Ve dvanáct let starém případu soud všechny uznal vinnými z krácení daní.

Podnikatelé od začátku případu svou vinu sice popírali, podle rozsudku však prostřednictvím fiktivních faktur vymáhali neoprávněně po finančních úřadech vrácení daní. Stát tak ošidili o 51 miliónů korun.

V prvním kole líčení nejdříve padl osvobozující verdikt, který ale odvolací soud zrušil a vrátil k novému projednání. Ve druhém kole procesu pak zazněl odsuzující rozsudek. Pitr, Provod a majitel karlovarského golfového areálu Jiří Syrovátka dostali po pěti letech vězení.

Syrovátkovi, který se má podrobit operaci, soud nástup do výkonu trestu o půl roku odložil ze zdravotních důvodů. Podnikatel Vratislav Romanovský, který dostal šest let, žije v Austrálii a je na něj vydán mezinárodní zatykač.

Někdejší likvidátor firmy Centrum Milan Jungr byl odsouzen k dvouletému podmíněnému trestu. Rozsudek je pravomocný, Nejvyšší soud má už ale na stole Pitrovo dovolání.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků