Hlavní obsah

Podmínka pro řidiče, který přejel dvě skautky

Pětiletá podmínka a čtyři roky bez řidičského průkazu. Takový trest si v pondělí na Okresním soudu v Novém Jičíně vyslechl padesátiletý Jan Kriško z Bílovce. Poslední červnový den loňského roku vjel s firemním nákladním vozem MAN v novojičínské místní části Žilina do skupinky mladých skautek, které šly po chodníku. -

Podmínka pro řidiče, který přejel dvě skautky

Přímo na místě zemřela 8letá Maruška, o devět let starší Barča utrpěla těžká zranění. Stále se však neví, proč muž vybočil ze silnice. Jako elektromontér přejížděl z Frenštátu pod Radhoštěm do Nového Jičína. Nedaleko žilinské malotřídky projel prudkou pravotočivou zatáčkou. "Na následnou rovinku si vůbec nepamatuji. Pak si vybavuji až chvíli, kdy byl vůz těsně před chodníkem. Ještě jsem strhl řízení doleva a začal brzdit, ale na pravé straně vozu jsem ucítil náraz," řekl muž policistům. U soudu odmítl vypovídat. Stále jen opakoval, že je mu vše líto a pozůstalým se omlouval.

Podle znalce jel povolenou rychlostí od 41 do 47 kilometrů v hodině. "Jenže na konci rovinky o 0,7 sekundy později zareagoval na levé zakřivení vozovky. Laicky řečeno, přetočil zatáčku. Je to nevysvětlitelná časová prodleva," uvedl znalec s tím, že dívky neměly šanci střetu zabránit. Technický stav vozidla byl bez problémů, dechová zkouška neprokázala alkohol před jízdou

O mnoho více si nepamatovala ani skautská vedoucí, jenž šla s dvojicí nejmladších školaček pár metrů pozadu. Skupinka osmi děvčat  po předání vysvědčení směřovala za odměnu po celoroční práci na táboření. "Vůz najednou nadskočil a smetl holky vpředu. Zastavil kousek od nás." Jak vyšlo najevo, druhá starší skautka Barča, která se déle než šest týdnů léčila například ze vnitřního krvácení, zhmoždění sleziny a jater, otřesu mozku, zlomeniny žebra a mnoha ran a oděrek, ještě před nárazem odstrčila další dívenku. "Tím ji pravděpodobně zachránila život," uvedl znalec.

Jak zraněná vedoucí, tak i mladší sestra zabité dívky, která vše viděla, si dodnes nesou psychické následky. Budí se ze spánku a ve vyrovnání s děsivým zážitkem jim pomáhají psychologové. "Ztráta Marušky ovlivnila naše životy. Moc nám chybí. Viníkovi se snažíme odpustit," konstatoval otec zabité dívky.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků