Hlavní obsah
Obžalovaní František Miko, Radim Friml a Jiří Sivák Foto: Jiří Bednář, Právo

Nutili dívku k prostituci, a pak ji zardousili. Soud jim zmírnil tresty

Za vraždu osmnáctileté dívky půjde Jiří Sivák na 14,5 roku do vězení. Tragédii byli přítomni i Radim Friml a František Miko, kteří dostali 12,5 roku a 12 let vězení za pokus o vraždu. Tělo totiž muži ještě svázali a hodili do stavidla rybníka.

Obžalovaní František Miko, Radim Friml a Jiří Sivák Foto: Jiří Bednář, Právo
Nutili dívku k prostituci, a pak ji zardousili. Soud jim zmírnil tresty

Sivák dívku připravil o život v roce 2006 poté, co ji muži neúspěšně nutili k prostituci. Tím spáchali i pokus o kuplířství. Rozhodl o tom v úterý Vrchní soud v Praze. V odvolacím jednání zmírnil únorový verdikt Krajského soudu v Hradci Králové, který mužům uložil tresty od 15 do 22 let.

Sivák se podle soudů dopustil i nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy, když dalším lidem poskytoval pervitin. V případě Siváka a Frimla jde o tresty souhrnné - Sivák byl v minulosti odsouzen například za podvod, Friml zase za krádež. Sivák má také rodičům zavražděné zaplatit celkem 480 tisíc korun. Rozhodnutí je pravomocné, možné je pouze dovolání k Nejvyššímu soudu.

Žalobkyně navrhla za dokonalou vraždu nejvyšší tresty

Muži dívku nutili k prostituci v říjnu 2006 v Litomyšli, ona s tím však nesouhlasila. Sivák ji kvůli tomu v automobilu cestou do Vysokého Mýta bil do hlavy. Po zastavení v lese u rybníka ji vytáhl z auta a uškrtil svetrem. Tělo muži odtáhli k rybníku a svázali je. Sivák s Frimlem je pak hodili do betonového stavidla rybníka, zatímco Miko hlídal. Torzo těla našli v roce 2008 myslivci.

Královéhradecký krajský soud v únoru uložil Sivákovi 22 let, Frimlovi 16 let a Mikovi 15 let vězení. Proti verdiktu se odvolali všichni tři obžalovaní i státní zástupce. Žalobkyně dnes navrhla odvolacímu senátu, aby jednání Frimla a Mika posoudil jako dokonanou vraždu a uložil jim výjimečné tresty. Argumentovala tím, že vraždě přihlíželi a nijak nezasáhli.

Sivák a Friml svou vinu před hradeckým soudem odmítli. Miko, který skutek na policii popsal, před prvoinstančním senátem uvedl, že jej k přiznání donutila policie fyzickým násilím a vinu také popřel. Krajský soud ale změněné výpovědi neuvěřil. Obhájci všech tří mužů v úterý odvolacímu senátu navrhli, aby jejich klienty obžaloby zprostil, případně kauzu vrátil hradeckému soudu. Sivákův advokát doplnil, že odvolání se netýká skutků souvisejících s poskytováním pervitinu, za které navrhoval uložit "přiměřený trest".

Nebyli si jisti, zda oběť zemřela

Vrchní soud rozsudek nakonec zrušil v bodě, který se týkal vraždy dívky. Nedal za pravdu advokátům, kteří opět poukazovali na to, že původní Mikova usvědčující výpověď byla nepravdivá. Předseda odvolacího senátu Martin Zelenka podobně jako hradecký soud odkázal na znalecký posudek, podle něhož by Miko nebyl schopen naučit se tak rozsáhlou výpověď nazpaměť. Motivem vraždy byla podle Zelenky snaha zbavit se svědka předchozí trestné činnosti, tedy nucení dívky k prostituci.

Friml a Miko se podle vrchního soudu dopustili pokusu o vraždu proto, že si po uškrcení dívky Sivákem nebyli jisti, zda zemřela. Například Miko ve své původní výpovědi uvedl, že měl dojem, že ještě vydechla. Proto pak tělo ještě před vhozením do stavidla svázali. Jejich jednání tak směřovalo k dalšímu usmrcení dívky, uvedl Zelenka.

Tresty podle něho vrchní soud snížil proto, že nebyly splněny podmínky pro uložení výjimečných trestů. Sivák, který dívku zavraždil, dostal trest na horní hranici trestní sazby. Zelenka upozornil, že mu k trestu 14,5 roku navíc přibude další nepodmíněný trest 150 dnů namísto nevykonaných 300 hodin obecně prospěšných prací. Friml dostal za pokus o vraždu nižší trest, podobně jako Miko, který navíc svou později odvolanou výpovědí přispěl k objasnění případu, řekl Zelenka.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků