Hlavní obsah

Netrestejte rodiče za jejich pomoc, vzkázal Ústavní soud dětem

Zřejmě hodně smutné chvíle museli zažívat rodiče z obce u Mladé Boleslavi. Pro svoji dceru dělali léta první poslední. Namísto vděku se však dočkali hořkých konců a nakonec je žena chtěla vyhodit z jejich vlastního domu. Když se tomu majitel domu, který považoval za nemorální, aby vlastní dceru udával, začal bránit po svém, udala ona jeho. A soudy ho potrestaly. Za obranu vlastní střechy nad hlavou dostal podmínku. Ústavní soud však na věc pohlížel zcela jinak. Všechny výroky svým nálezem zrušil.

Netrestejte rodiče za jejich pomoc, vzkázal Ústavní soud dětem

Půlroční podmíněný trest za porušování domovní svobody. Takovým verdiktem vyvrcholil dlouholetý spor muže z Řepova na Mladoboleslavsku, který se nejprve postaral o svoji dceru i její rodinu tím, že je nechal bydlet 18 let ve svém domě, a pak jim dokonce opatřil byt.

Z ”hnízda" mají v dospělosti vyletět děti, nikoliv rodiče.
soudkyně-zpravodajka Ivana Janů
KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Namísto vděku se však dočkal toho, že ho dcera s manželem chtěli z jeho vlastního domu vystrnadit, a hádky podle soudů vyvrcholily slovním i fyzickým napadáním otce. Ten nakonec vzal spravedlnost poměrně nešťastně do svých rukou, věci dcery vystěhoval a v místnostech, které obývala, vyměnil zámky.

Ústavní soudkyně Ivana Janů zdůvodňuje nález neobvyklého případu.

Foto: Miloslav Homola, Právo

Obecné soudy musí ve svých jednáních a svými rozhodnutími podporovat a pěstovat dobré mravy.
soudkyně

Toto jednání však soudy označily za porušování domovní svobody a neoprávněné vniknutí do bytu jiného a konečný verdikt v podobě podmínečného trestu posvětil i Nejvyšší soud.

Soudci musí postupovat citlivě  

Ústavní soud však na věc pohlížel zcela jinak. Všechny výroky svým nálezem zrušil. Případem se musí znovu zabývat odvolací Krajský soud v Praze. Jak zdůvodnila soudkyně-zpravodajka Ivana Janů, v rodinných konfliktech musí soudy rozhodovat zvláště citlivě a trestní postih brát až jako poslední možnost, který vztahy nevylepší.

„Děti mají rodiče ctít a respektovat, přičemž nejde jen o morální zásadu, ale také požadavek zahrnutý v zákoně o rodině a občanském zákoníku. Z ”hnízda" mají v dospělosti vyletět děti, nikoliv rodiče,“ zdůvodňuje se v nálezu.

„Obecné soudy musí ve svých jednáních a svými rozhodnutími podporovat a pěstovat dobré mravy. Není možné, aby děti neprojevovaly svým rodičům úctu zvláště v případech, kdy pro ně rodiče hodně udělali,“ uzavřela soudkyně Janů.

Projednávání takového případu u Ústavního soudu je velmi neobvyklé, byť je zřejmě pravděpodobné, že podobně smutné záležitosti ve vztazích mezi dětmi a rodiči nebudou zdaleka ojedinělé.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků