Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Jaroslav Soukup, Novinky

Na Pozemkovém fondu v Plzni policie zatýkala při veřejné soutěži

V budově Pozemkového fondu v Plzni v minulých dnech zatýkala protikorupční policie. Želízka detektivové nasadili místnímu podnikateli v mediální sféře a obchodníkovi s realitami Luboši G. Ten se údajně pokusil zmanipulovat právě probíhající veřejnou soutěž k vypořádání restitučních nároků tak, aby pozemek nabízený v soutěži získal konkrétní zájemce. Ten měl za to Luboši G. zaplatit půl miliónu korun.

Ilustrační foto Foto: Jaroslav Soukup, Novinky
Na Pozemkovém fondu v Plzni policie zatýkala při veřejné soutěži

„Zatím mohu jen potvrdit, že policie stíhá jednu osobu za přečin pletichy při veřejné zakázce a při veřejné soutěži,“ řekla Právu šéfka plzeňského státního zastupitelství Antonie Zelená s tím, že další podrobnosti s ohledem na probíhající vyšetřování nelze poskytnout.  Šestačtyřicetiletého podnikatele policisté po 24 hodinách propustili na svobodu.  O tom, jakým způsobem mohl veřejnou soutěž ovlivnit, se dá vzhledem k minimu oficiálních informací jen spekulovat.

Jednalo se o klienta

Mluvčí Pozemkového fondu  Lubomíra Černá na dotaz Práva uvedla, že na odloučeném pracovišti v Plzni policisté skutečně zatýkali, a to  během veřejné soutěže. „Jednalo se o klienta, nikoliv našeho zaměstnance,“ upřesnila.

Veřejná soutěž má podle Černé správný název „Výzva k podání nabídky nároků na převod pozemků dle zákona o půdě“ a koná se v případě, kdy o nabízený pozemek projeví zájem více oprávněných žadatelů. “Tyto osoby v rámci výzvy nabízejí vyšší hodnotu svých restitučních nároků, které mají být převodem vypořádány, než byla vyhlašovaná hodnota pozemku. Podle nabídnutých nároků se stanoví pořadí nabyvatelů a Pozemkový fond pak převede pozemek osobě, která nabídla nejvyšší nároky,“ vysvětlila mluvčí fondu.

Luboš G. měl zřejmě informace, kdo se do výzvy přihlásil, a protože sám je rovněž oprávněnou osobou, neboť skoupil řadu restitučních nároků, nabídl zájemci o pozemek, že se soutěže nezúčastní. Za to patrně inkasoval odstupné. To by vysvětlovalo, že měl při zadržení tak velkou sumu peněz.

Luboš G. měl nadstandardní kontakty na PF v Plzni už v minulosti. Figuroval v kauze bývalého šéfa PF Václava Sankota, který byl trestně stíhán za to, že vydával v náhradní restituci pozemky, na které už bylo vydáno rozhodnutí o umístění stavby. Právě tehdy získal Luboš G. od fondu například pozemky určené k výstavbě veřejných komunikací, konkrétně v místě, kde se měla stavět příjezdová magistrála do průmyslové zóny Borská pole. Později je velmi výhodně směnil s magistrátem za dům v samotném historickém centru města, který měl hodnotu mnohem vyšší. Tehdy na to radnice musela přistoupit, protože jinak by blokováním pozemků stavbu ohrozila.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků