Hlavní obsah

Muž srazil na přechodu šest lidí, dostal sedm let

O jeden rok snížil v úterý Krajský odvolací soud v Pardubicích trest 58letému Petru Peškovi, který vloni v srpnu vjel vysokou rychlostí na přechod pro chodce v pardubické Palackého ulici do skupiny chodců. Zabil 57letou manažerku místního pivovaru a dalších pět lidí, včetně tříleté holčičky, zranil. Z místa nehody ujel, jako předtím už od jiné banální nehody ve stejné ulici.

Muž srazil na přechodu šest lidí, dostal sedm let

Zadržen byl téměř po pěti hodinách. V té době měl v krvi 2,31 promile alkoholu. Okresní soud v Pardubicích Peška v únoru odsoudil na osm let. Odvolal se jak státní zástupce, který žádal překvalifikování trestného činu z ublížení na zdraví na obecné ohrožení, tak i odsouzený, který žádal snížení trestu a zmírnění jeho výkonu . Definitivních sedm let nebude sedět ve vězení s ostrahou, ale s dozorem.

Neměl řidičský průkaz, auto nebrzdilo

Krajský soud nepřezkoumával okolnosti nehody. Vycházel ze zjištěných skutečností, že Pešek řídil auto zcela nezpůsobilé provozu, bez technického průkazu, s nefungujícími brzdami, nikdy nevlastnil řidičský průkaz, za dopravní přestupky byl už třikrát trestán.

"Soud vyhověl obhajobě v žádosti na snížení trestu o rok proto, že zároveň vyhověl státnímu zastupitelství v požadavku na překvalifikaci trestných činů. U obecného ohrožení je sice stejná sazba 3 až 10 let, ale u horní hranice sazby se dávají tresty s většími následky, například u železničních nehod, při nehodách hromadných dopravních prostředků," vysvětlil Aleš Holík, předseda krajského trestního senátu.

Zmírnění rozsudku nepotěšilo jednu z pěti chodkyň, které byly na přechodu vážně zraněny. "Takové jsou zákony. Co můžeme dělat," pokrčila rameny viditelně otřesená Vlasta Matoušková, která k soudu přišla ještě dnes o francouzských holích. Pešek tehdy na přechodu vážně zranil i její dceru a srazil i tříletou vnučku.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků