Hlavní obsah
Autor plakátu Martin Hrnčíř Foto: Martina Váňová

Mladou rodinu dál děsí gangsteři

Holé stěny pronajatého jednopokojového bytu, osobní věci neustále složené v tašce. A pohotovost do čtvrt hodiny třeba i ve tři ráno. To není vytrženo ze scénáře akčního filmu. Přesně tak žije čtyřletý Denis Dub s matkou Veronikou a otcem Jaroslavem - mladá rodina, kterou Právo vypátralo.

Autor plakátu Martin Hrnčíř Foto: Martina Váňová
Mladou rodinu dál děsí gangsteři

"Vyhrožovali, že nám unesou syna, pokud jim nedáme milión korun. Bylo to loni v únoru. Od té doby jsme na útěku. Měníme byty a máme jen to nejnutnější. Pořád sbaleno tak, abychom byli schopni rychle zmizet," popsala včera Právu situaci rodiny šestadvacetiletá Denisova matka.

Přiznala, že se jim žilo mnohem lépe. Do doby, než se na rodinu zaměřili členové gangu vyděračů, jehož hlavou byl údajně David Berdych. "Nepomohlo, že jsme syna ukryli u mých rodičů. Přišli na to velmi brzy. Naštěstí můj otec ve chvíli, kdy za dveřmi jeho bytu stáli Jan Zelený a Miroslav Smugala, včas zavolal o pomoc na policii," řekla Denisova matka.

Rodina úspěšného obchodníka se starožitnostmi Jaroslava Duba na útěku vyčerpala většinu úspor. "Prodali jsme i dvě auta, co jsme měli. Utíkáme v nenápadné otlučené ojetině. Při sebemenší zprávě, že nám jsou lidé z Berdychova gangu na stopě, měníme okamžitě byt," doplnil dvaatřicetiletý otec Jaroslav.

Vědí o nás téměř vše

Přiznal, že veškeré naděje nyní vkládá do policie, žalobců a soudců. "I když ani to naši situaci zcela nevyřeší. Mnozí z Berdychova gangu jsou stále na svobodě. To nám nahání strach. Na svobodě je dokonce i ten, kdo vydírání a únos syna proti nám zosnoval. Je obžalovaný a přitom si jezdí po Praze a Bohnicích v novém voze Jeep Grand Cherokee a směje se všem do tváře. I obětem. Nikdo se nezajímá, jak přišel k tak drahému autu jako šofér rozvážející po Praze pečivo," poznamenal.

Na otázku, zda rodinu neohrozí zveřejnění jejich příběhu a fotografie odpověděl: "Ti, co po nás jdou, naše fotografie stejně mají. Vědí o nás téměř vše. Nevědí jen, kde jsme."

V únosech byli zapletení kriminalisté

Život na útěku pro rodinu začal v souvislosti s únosem Františka Papáje z Prahy 8. "Ten pod pohrůžkou, že mu unesou tříletou dceru Kristýnu, vydal pachatelům 200 tisíc korun a po propuštění nás upozornil, že se chystají na nás a na Denise," řekla o začátku problémů paní Veronika. Mladou rodinu nějaký čas chránili policisté.

"Jsem přesvědčen, že to byli poctiví policisté, protože žijeme a synovi se nic nestalo. Upozornili nás dokonce, abychom si dávali pozor na černé BMW řady 7. V něm měli jezdit policisté z pražského odboru boje s organizovaným zločinem Petr Koňařík a Jiří Žofčín. Ti jsou nyní spolu s Berdychem ve vyšetřovací vazbě. Uvedení policisté měli prý s Berdychem chystat úder na nás," říká Dub.

Loňský únos a oloupení Papáje potvrdil Právu mluvčí pražského městského státního zastupitelství Martin Omelka. "Pachatele jsme ve věci pana Papáje obžalovali. Obžaloba ještě zahrnuje oloupení manželů Zutphenových, padělání a pozměňování peněz," odpověděl na dotazy Práva Omelka.

O obžalobě bude rozhodovat pražská městská soudkyně Jaroslava Lišková. "Hlavní líčení jsem nařídila na 8. prosince. Obžalovanými jsou David Berdych, Jan Zelený, Miroslav Smugala, Antonín Slezák, Ladislav Karvay a Jiří Marounek," řekla soudkyně. Podle informací Práva se obžalobou Slezáka a Marounka rozšířil počet obžalovaných gangsterů v policejních uniformách na třicet osob.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Související články

Výběr článků