Hlavní obsah
Obžalovaný Marek Illík u soudu tvrdí, že potřeboval peníze, které předtím propil a prohrál na automatech. Foto: Aleš Honus, Právo

Lupič pobodal ženu kvůli pár mincím, nyní stojí před soudem

Z loupežného útoku na jednapadesátiletou ženu, kterou přepadl loni v červenci v Hradci nad Moravicí a okradl ji o necelých padesát korun, se od pondělka před Krajským soudem v Ostravě zodpovídá devatenáctiletý Marek Illík. Ženě, kterou Illík pobodal nožem, museli lékaři vyoperovat slezinu a dodnes trpí zdravotními problémy. Jednání útočníka obžaloba kvalifikuje jako pokus o vraždu.

Obžalovaný Marek Illík u soudu tvrdí, že potřeboval peníze, které předtím propil a prohrál na automatech. Foto: Aleš Honus, Právo
Lupič pobodal ženu kvůli pár mincím, nyní stojí před soudem

Život se pro Marii B. změnil loni 13. července, kdy se na ni na ulici neznámý mladík vrhl a začal ji bít.

„Přiskočil ke mně a beze slova vysvětlení mě začal bít pěstmi do obličeje. Potom mne chytil kolem krku a já jsem najednou uviděla v jeho rukou nůž,“ vypověděla přepadená žena před soudem.

Dodala, že teprve poté, co ji útočník třikrát bodl do břicha, jí řekl, že chce peníze. U sebe měla podle svých slov jen pár mincí, rozhodně ne více než padesát korun. „Dala jsem mu peněženku a když mne pustil, začala jsem utíkat pryč. Křičela jsem o pomoc a bouchala na okna, ve kterých se svítilo, aby mi někdo pomohl,“ vypověděla.

Svou oběť pronásledoval

Poté, co Illík zjistil, že v peněžence není žádný větší obnos, rozběhl se s nožem za ženou a snažil se ji dostihnout. „Naštěstí mi u jednoho z domů otevřela paní dveře a pustila mne dovnitř. Snažily jsme se ty dveře zavřít, ale to šlo těžko, protože ten mladík do nich bouchal a bodal nožem,“ dodala přepadená.

Nakonec se ženám dveře podařilo zamknout. Krvácející žena se svalila na dlažbu, její zachránkyně zavolala sanitku a policii.

„Jenom díky duchapřítomné pomoci svědkyně a včasnému poskytnutí vysoce specializované pomoci nedošlo ke smrti poškozené ženy,“ řekla státní zástupkyně Brigita Bilíková.

Je závislý na alkoholu a automatech

Obžalovaný se před soudem hájil tím, že ženu nechtěl zabít, šlo mu prý jen o peníze. „Dva dny předtím jsem dostal výplatu, kterou jsem ale celou prohrál na automatech a propil. Nechtěl jsem zase chodit za babičkou, aby mě celý měsíc živila,“ vypověděl Illík, kterého babička živila od jeho patnácti let.

„Tehdy mne otčím vyhodil z domu, protože jsem spáchal loupežné přepadení,“ řekl.

Podle svých slov je závislý na hracích automatech a alkoholu. „Piju vlastně každý den. Vždycky, když jsem dostal výplatu, jsem ji celou prohrál,“ řekl.

Hlavní líčení bude pokračovat výslechy svědků a soudních znalců až do pátku, kdy by mohl být vynesen rozsudek.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků