Hlavní obsah

Lobbista Spyra byl propuštěn z vazby

Polský lobbista Jacek Spyra byl v pátek po 134 dnech propuštěn z vazební věznice v Praze na Pankráci. Stalo se tak po několikatýdenním oddalování, které způsobila, mimo jiné, dvojitá platba kauce soudu. Kvůli ní musel Spyra strávit ve vězení delší dobu.

Lobbista Spyra byl propuštěn z vazby

"Mám smíšené pocity. Zaprvé klid a radost, že mohu jít domů, ale zadruhé i strach, že by se mi mohlo něco stát. Bojím se o svůj život," řekl exkluzivně Právu krátce po propuštění Spyra.

Soud ho propustil z vězení opakovaně v pondělí. Státní zastupitelství si tentokrát nepodalo stížnost, takže v pátek dorazil ze soudu do věznice příkaz k puštění Spyry na svobodu.

Spyra při dlouhodobém pobytu ve věznice viditelně pohubl. Podle svých slov shodil sedmnáct kilogramů.

O Spyrově propuštění na dvoumiliónovou kauci rozhodl v září Obvodní soud pro Prahu 4. Jeho verdikt však následně zrušil městský soud v neveřejném jednání. Soud tak učinil kvůli formálním důvodům, kterými měly být nesrovnalosti při platbě kauce.

Jacek Spyra na fotografii z května letošního roku. Foto:PRÁVO/Petr Hloušek.

Podle informací Práva byla Spyrova kauce zaplacena ze dvou různých účtů a soud chtěl vysvětlit, proč se tak stalo, aby měl jasno, komu by měl případně kauci vrátit. Advokátka Spyry Klára Slámová byla s tímto postupem nespokojená, jelikož to znamenalo prodloužení vazebního pobytu jejího klienta.

Spyra je ve vazbě od konce května. Spolu se svým údajným komplicem Tomášem Kejlou je obviněn z pokusu o podvod. Opakovaně požadoval po majiteli společnosti Agrofert Andreji Babišovi úplatek 10 miliónů korun. Za to mu slíbil, že je schopen zařídit, aby se Agrofert vrátil do hry o Unipetrol. Babiš vše nahlásil policii.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků