Hlavní obsah

Holanďané vybudovali na Brněnsku profesionální pěstírnu konopí

Obchodního ducha a především profesionální přístup prokázala dvojice Nizozemců, která si vytipovala Brněnsko jako zdroj velmi zajímavého příjmu. V létě loňského roku si dvojce mužů ve věku jednapadesát a šestačtyřicet let pronajala v Modřicích podkrovní prostory nad výrobní halou. V nich cizinci pod hlavičkou fiktivní firmy postupně zřizovali pěstírnu marihuany.

Holanďané vybudovali na Brněnsku profesionální pěstírnu konopí

Aby nebyli podezřelí, všechno potřebné vybavení nakoupili v Holandsku a přivezli do Modřic. Jako nájemci se chovali ukázněně a velmi nenápadně. Poctivě platili nájem a tvářili se, že jejich firma v prostorách testuje strojní zařízení.

„Cizinci rozhodně nic neriskovali. I semena marihuany si přivezli ze zaručeného zdroje v Nizozemsku. Hned první sklizeň se jim vydařila. Z necelé stovky rostlin získali skoro čtyři kilogramy drogy. Tu pak vyvezli do rodné země a prodali. Zisk byl velmi zajímavý, nejméně deset tisíc euro," vedl k případu policista Bohumil Malášek.

Další sklizeň ze znovu dovezených skoro stovky sazenic se tolik nepovedla. Výtěžek byl asi poloviční.

Těsně před třetí sklizní, kdy v precizně zřízených prostorách, kde se pěstování zakázaných rostlin věnovali na opravdu profesionální úrovni, kriminalisté zajistili skoro dvě stovky rostlin. Z nich pak mohli pachatelé, s nimiž spolupracovala jedenačtyřicetiletá žena, přítelkyně staršího z dvojice, získat znovu více než deset tisíc euro.

Policisté Bohumil Malášek (vlevo) a Jaromír Novotný popisují případ odhalení profesionální pěstírny marihuany na Brněnsku.

Foto: Miroslav Homola, Právo

Jak doplnil šéf územního odboru Brno venkov, kriminalista Jaromír Novotný zadržení se přiznali, že drogu pěstovali výhradně pro nizozemský trh. Na Brněnsku ani nikde jinde v České republice drogu neprodávali. Sami nejsou drogově závislí.

Poměrně úspěšní pěstitelé pracovali na rozšíření pěstírny. V době, kdy kriminalisté trojici postupně pozatýkali, mladší z mužů právě přivezl z Holandska další stovku kvalitních semen. Pro ně už měli pěstitelé připravené květináče a nově opět pečlivě vybavenou další místnost.

V pěstírně byla zbudována i dokonalá klimatizace, aby pěstitelé snížili maximálně vůni pěstovaného konopí a tak na sebe neupozorňovali.

Foto: Policie ČR

Vzhledem k tomu, že rostliny pěstované tímto intenzivním způsobem potřebují zhruba 18 hodin silného světla denně, prozradila pěstitele mimo jiné i nárazově výrazně zvýšená spotřeba elektřiny, byť ji pěstitelé poctivě platili. Jeden z mužů je vyšetřován vazebně, jeho komplic s českou přítelkyní jsou vyšetřováni na svobodě. Všem hrozí až 10 let vězení.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků