Hlavní obsah
Reflexní prvky mají větší svítivost Foto: Martin Žemlička, Novinky

Gang zneužíval sociálně slabé. Díky nim získávali cizinci povolení k pobytu

Detektivové Národní centrály proti organizovanému zločinu obvinili 14 lidí, kteří měli podle policie napomáhat cizincům získat povolení k pobytu. Vyhledávali sociálně slabší lidi, kteří na úřadech za peníze prohlásili, že cizinci jsou jejich druh či družka. Skupina si podle kriminalistů vydělala přes dva miliony korun.

Reflexní prvky mají větší svítivost Foto: Martin Žemlička, Novinky
Gang zneužíval sociálně slabé. Díky nim získávali cizinci povolení k pobytu

Jak policisté zjistili, skupina pracovala v Praze od ledna 2018, kdy zajištovala muže a ženy ze sociálně slabých vrstev. Ti následně navštívili odbor azylové politiky na ministerstvu, kde podepsali čestné prohlášení o tom, že jsou ve vztahu druh a družka.

„Občané těchto „třetích zemí“ měli následně požádat o povolení k přechodnému pobytu. Účel či důvod požadovaného pobytového oprávnění byl „rodinný“ a tím mělo dojít k napomáhání získání neoprávněného pobytu osob nejen na území České republiky, ale i v rámci celé Evropské unie,“ informoval mluvčí policie Jaroslav Ibehej.

Podle něj tak cizinci nemuseli splňovat zákonné podmínky, které jsou nutné k získání povolení k pobytu. Policisté napočítali desítky případů, gang bral za jeden sjednaný vztah 25-30 tisíc korun.

Až deset let vězení

Skupinu kriminalisté zadrželi v uplynulých dnech a následně obvinili devět Čechů a 5 cizinců z trestných činů účast na organizované zločinecké skupině a přečin napomáhání k neoprávněnému pobytu. Tři obviněné cizince vzal soud do vazby. „Svým jednáním měla tato organizovaná zločinecká skupina získat neoprávněný prospěch ve výši nejméně 2,2 milionu korun,“ konstatoval Ibehej s tím, že obviněným hrozí až deset let vězení.

V rámci akce byly provedeny také kontroly ve třech krajích, při kterých bylo zajištěno 17 cizinců. S těmi policisté zahájili správní řízení o vyhoštění, protože neměli potřebné doklady pro práci v ČR.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků