Hlavní obsah

Exposlanec Doležal je obžalován kvůli korupci

Až k pražskému soudu se dostal případ bývalého poslance Občanské demokratické strany Vladimíra Doležala a radního Prahy 10 Tomáše Hrdličky, také z ODS. Důvodem je korupce, ze které je obžalovala státní zástupkyně. Mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 1 Michal Vacek potvrdil, že obžaloba v tomto případu dorazila v úterý odpoledne.

Exposlanec Doležal je obžalován kvůli korupci

Oba obvinění svoji vinu od začátku popírají, současně však odmítli vypovídat na policii. Doležal byl obviněn na začátku roku z pomoci při přijímání úplatku. Kriminalisté se stíháním čekali na souhlas poslanecké sněmovny, která na konci loňského roku zbavila Doležala imunity. Sám Doležal se kvůli kauze vzdal mandátu poslance, aby nevrhal na ODS negativní světlo. Před časem opustil i stranu.

Doležal je podle policie podezřelý z toho, že měl žádat od podnikatelů pro radního Hrdličku 800 000 korun. Schůzka s podnikateli se podle Doležalova obhájce Miloše Červinky měla odehrát v listopadu roku 2004.

Hrdlička je předsedou komise územního rozvoje, která těmto místním podnikatelům zamítla možnost další činnosti na pozemcích městské části. Peníze měly podle policie rozhodnutí komise zvrátit.

Také Hrdlička trvá na své nevině. Jeho advokát Vít Široký již dříve uvedl, že Hrdlička na předloňské schůzce s podnikateli žádná slova o úplatku neslyšel. Schůzku patrně nahrávala policie, mikrofon měl pravděpodobně jeden ze zúčastněných podnikatelů.

Na podzim 2004 požádali provozovatelé tržiště a autobazaru v areálu střední školy ve Vršovické ulici o prodloužení nájemní smlouvy. Komise územního rozvoje to podle Hrdličky odmítla s tím, že jejich aktivity nejsou v souladu s územním plánem. Souhlasit s umístěním staveb nakonec podle starosty Milana Richtra uložil městské části nadřízený orgán - magistrát. Městská část podle něj dala odvolání k ministerstvu pro místní rozvoj. Některá média zveřejnila přepisy Doležalových odposlechů.

Bývalý ministr vnitra František Bublan před časem uvedl, že odposlechy pravděpodobně unikly od někoho ze sněmovního mandátového a imunitního výboru, který řešil Doležalovu imunitu. Kdo to byl, ale už policie vyšetřovat nebude, neboť nebyl spáchán trestný čin. Spis byl totiž v tu dobu již odtajněn.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků