Hlavní obsah

Dokumentarista Koutecký zemřel náhodně

Za smrtí dokumentaristy Pavla Kouteckého, který tragicky zahynul při pádu z rozestavěného mrakodrapu v Praze na Pankráci při natáčení filmu, zřejmě stojí nešťastná náhoda. Dosavadní vyšetřování policie totiž nepotvrdilo, že by na Kouteckého smrti měla podíl jiná osoba.

Dokumentarista Koutecký zemřel náhodně

"Čeká se na pitevní protokol a lze říci, že případ je před ukončením," řekl Tomáš Hulan z pražské policejní správy. Kriminalistům pomohly i záběry ze zničené kamery, kterou měl Koutecký u sebe v době smrti.

Zatím není jasné, kdy přesně Koutecký z mrakodrapu spadl. Policejní mluvčí již dříve řekl, že policisté dostali oznámení o pohřešovaném 14. dubna s tím, že se den předtím pohyboval právě v okolí uvedené výškové budovy. Dramaturgyně Alena Müllerová uvedla, že Koutecký chtěl natočit film o mladíkovi, který po takových budovách lezl. Přitom zřejmě spadl do šachty.

Policisté získali Kouteckého poslední záběry

Policie sice začala případ vyšetřovat jako ublížení na zdraví s následkem smrti, kterou mohl způsobit neznámý pachatel, podle Hulana byl ale tento formální krok nutný k tomu, aby mohla například zadávat znalecké posudky a expertizy.

Policistům se podařilo zrekonstruovat kameru, kterou měl dokumentarista při pádu u sebe, a zachránit z ní pořízené záběry. "Máme celý videozáznam, který neukazuje, že by se na smrti kdokoli podílel," řekl Hulan.

Koutecký měl široký záběr

Pavel Koutecký, který absolvoval FAMU v roce 1982, patřil k nejvýznamnějším tuzemským dokumentaristům. V jeho tvorbě se objevovalo několik klíčových témat, k nimž se vracel. Jedním z nich byly změny po listopadu 1989 i další osudy jeho protagonistů.

Věnoval se i proměnám Pražského hradu, přičemž se hodně zaměřil na architekta Josipa Plečnika, ale natočil i dokument Jak se žije na Pražském hradě.

S Janem Burianem spolupracoval na cestopisech z Chile, Dánska a Islandu.

Hledal však i nové přístupy, spolupracoval s naší přední animátorkou Michaelou Pavlátovou na jejím portrétu This could be me, Michaela a na ceněném filmu o svatbách Až navěky

Věnoval se i tělesně postiženým a je také autorem portrétů, jeden věnoval zakladateli Černého divadla Jiřímu Srncovi.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků