Hlavní obsah

Chovanec vytáhl proti drogám, kvůli pervitinu chce mluvit s vietnamským ministrem

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) zavelel k intenzívnějšímu boji proti drogám v České republice. Na páteční tiskové konferenci ke zveřejnění výsledků zesílené aktivity za poslední dva měsíce, řekl že boj s drogovou kriminalitou bude dlouhý, drahý, ale je nutný.

Chovanec vytáhl proti drogám, kvůli pervitinu chce mluvit s vietnamským ministrem

„Pro nás není normální, aby na každé už dneska i venkovské diskotéce byla volně k dispozici droga, aby ji mohly mít i naše děti. My jsme se rozhodli ten boj vyhrát, bude to velmi dlouhá cesta, bude velmi drahá, ale je nutné ten boj svést a být úspěšní,” ohlásil válku proti drogám ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD).

Dodal, že kvůli tomu už sešel s bavorským ministrem vnitra, a čekají ho ještě schůzky se saským a především vietnamským protějškem.

S ním chce vyřešit otázku toho, že se na vaření drogy stále více podílejí vietnamští občané. „Chceme se vrátit k diskuzi o tom, aby si vietnamští pachatelé této trestné činnosti odpykávali svoje tresty, které ukládáme v České republice, doma, na svém území. Tato diskuze se zastavila a je potřeba ji obnovit,” nastínil svůj plán Chovanec.

Ten také poděkoval policii za zvýšenou iniciativu a prohlásil, že v aktivním boji proti drogám neustane, naopak přidá na intenzitě.

Asijská tržiště s největším výskytem nabídky nelegálních drog

Foto: Policie ČR

Zajištěno až půl tuny drog

Policie za dva měsíce intenzivnějších manévrů zadržela a obvinila 429 osob, z čehož 108 lidí byli cizinci, ostatní jsou občané ČR. Policisté zkontrolovali celkem 2500 osob a 1500 aut. Tři auta fungovala jako pojízdné varny pervitinu.

„Bylo odhaleno 62 varen a zajištěno 16 kilogramů drogy, což je docela významné množství v rámci ČR,“ podotkl policejní prezident Tomáš Tuhý.

Dále uvedl, že se policistům podařilo zjistit 63 pěstíren marihuany a zajistit 14 000 kusů rostlin konopí spolu se 43 kilogramy již usušené marihuany. Celkem policie zadržela 322 kilogramů drog, Tuhý ale předpokládá, že celková váha přesáhne půl tuny.

Vývoj zapojení cizinců do drogové kriminality

Foto: Novinky

„My jsme přeorganizovali síly v Policii ČR, v této chvíli pracuje na drogové problematice o 150 policistů více než v loňském roce,” řekl Tuhý a závěrem upozornil, že osmdesát procent záchytů během kontrol mělo spojitost s asijskými tržnicemi.

Bavoři se zaměřují i na prevenci

Před novináře vystoupil také zástupce bavorské policie Reinhard Kugel, který upozornil, že v Bavorsku je boj s drogovou kriminalitou středobodem veškerého policejního dění, protože představuje velký problém, zejména na severovýchodě státu.

„Za účelem boje proti drogám jsme připravili koncepci, která spočívá v obsáhlé kontrole, důsledném šetření a v neposlední řadě i důkladná prevence,” nastínil Kugel. Závěrem poděkoval českým policistům za spolupráci a naoko si posteskl, že čeští policisté umějí mnohem lépe německy než jejich němečtí kolegové česky.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků