Hlavní obsah
 

Bývalý šéf táborské zoo Libor Hrubý dostal sedm let

Za podvod a poškození zájmů Evropské unie poslal v pátek Krajský soud v Českých Budějovicích bývalého šéfa táborské zoo Libora Hrubého na sedm let do vězení. Hrubý podle obžaloby nezaplatil společnosti Eurovia za stavbu některých objektů v zoo více než 43 miliónů korun a dále žádal o evropské dotace, ačkoliv neměl na předfinancování a spolufinancování projektu. Verdikt není pravomocný, Hrubý se odvolal.

 
Bývalý šéf táborské zoo Libor Hrubý dostal sedm let

„Obžalovaný si zadal stavbu, ačkoliv nemohl objektivně dílo zaplatit,“ uvedla v odůvodnění rozsudku předsedkyně senátu Olga Smrčková.

Hrubý stavbu v roce 2010 převzal a byla zkolaudována. Následně žádal na objekt relaxačního centra dotaci, kterou ovšem nezískal.

Hrubý tvrdil, že dotaci nedostal, protože v zadání byla přestavba, ale Eurovia postavila nový objekt. Proto prý také neplatil. Tento argument však soud neuznal a požaduje po Hrubém i zaplacení celé částky – více než 43 miliónů – Eurovii.

Rozsudek, který zatím nenabyl právní moci, si bývalý šéf zoo vyslechl ve vězeňském oblečení. Soud mu už loni uložil pětiletý trest za podvod – za to, že si Hrubý od osmi desítek věřitelů půjčil víc než 10 miliónů korun, které nevrátil.

Sedm let za mřížemi by měl být souhrnný trest, verdiktem se ruší předchozí rozhodnutí.

Pro spolupachatele podmínka

Při žádosti o dotaci od Evropské unie poskytl Hrubý jako záruku také dvě investorské smlouvy na 35 miliónů korun, které uzavřel se svým kamarádem Ladislavem Novotným. Tomu v pátek soud vyměřil trest na tři roky s podmínečným odkladem na pět let.

„Obě smlouvy o poskytnutí investice nebyly míněny vážně. Ani jedna ze stran nevyžadovala plnění,“ uvedla soudkyně Smrčková.

Zoologická zahrada v Táboře-Větrovech vykazovala ztrátu už v roce 2009. Dlužná částka Eurovii ještě její situaci zhoršila.

V roce 2015 koupil areál za více než 16 miliónů korun předseda představenstva developerské společnosti Ekospol Evžen Korec. Od té doby je zahrada znovu otevřena veřejnosti.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků