Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Jaroslav Soukup, Novinky

Bezdomovec u hlavního nádraží uhořel zaživa, tvrdí obžaloba

Bezdomovec, jehož ostatky nalezli hasiči na jaře 2014 po požáru v prostorách pražského hlavního nádraží, uhořel zaživa poté, co kolem něj pachatel rozlil a zapálil zřejmě lampový olej. Vyplývá to z tvrzení obžaloby, která z vraždy viní devětatřicetiletého Jana Ernesta. Soud případ projedná 14. října. Bude mimo jiné zjišťovat i zatím nejasný motiv.

Ilustrační foto Foto: Jaroslav Soukup, Novinky
Bezdomovec u hlavního nádraží uhořel zaživa, tvrdí obžaloba

Požár vypukl dopoledne 10. března 2014 mezi železniční tratí a Španělskou ulicí. Hasiči tehdy uvedli, že místo, kde hořelo, bylo plné odpadu a obývali ho lidé bez domova. Na spáleništi nalezli mrtvého třiačtyřicetiletého muže.

Původní informace hovořily o tom, že příčinou úmrtí byla zřejmě neopatrnost při svícení a přitápění ohněm, násilnou smrt původně neodhalila ani pitva. Obvinění Ernesta z vraždy pak přišlo přesně dva roky od objevení těla. [celá zpráva]

Obžaloba popisuje místo činu jako squat umístěný u polystyrenem obložené betonové zdi poblíž sedmého nástupiště. Oběť vraždy, která prý byla v té době zřejmě nemocná, ležela zhruba 200 metrů od jediného únikového východu.

Obžalovanému hrozí i doživotí

Ernest na muže údajně zaútočil „po předchozím uvážení, v úmyslu ho usmrtit a z dosud přesně nezjištěného důvodu”. V těsné blízkosti ležícího rozlil hořlavou tekutinu a zapálil ji. Bezdomovec neměl šanci rychle se šířícímu požáru uniknout. Utrpěl popáleniny třetího až čtvrtého stupně s prohořením až ke kostem.

„Ze soudně-lékařského hlediska musel pociťovat nesnesitelné bolesti, strach ze smrti, bezvýchodnosti situace, než se dostal do šoku v rámci termických změn a došlo ke ztrátě vědomí,” stojí v obžalobě.

Za předem naplánovanou vraždu spáchanou trýznivým způsobem hrozí Ernestovi 15 až 20 let vězení nebo výjimečný trest včetně doživotí. Na hlavní líčení čeká v pankrácké vazební věznici.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků