Hlavní obsah

Aktivista, který najel před Úřadem vlády do policisty, dostal podmínku

Obvodní soud pro Prahu 1 v úterý uložil osmiměsíční podmíněný trest mluvčímu Holešovské výzvy Slávkovi Popelkovi za to, že při dubnové demonstraci u Úřadu vlády záměrně dvakrát najel vozem do zasahujícího policisty. Muž s rozsudkem nesouhlasí a na místě se odvolal. Tvrdí, že se s autem rozjel, aby uposlechl policejní výzvy k opuštění prostranství. Za násilí proti úřední osobě mu hrozí až šest let vězení.

Aktivista, který najel před Úřadem vlády do policisty, dostal podmínku

Holešovská výzva dlouhodobě požadovala odstoupení vlády Petra Nečase (ODS). Jednu z demonstrací uspořádala loni 10. dubna před pražskou Strakovou akademií v době, kdy v budově začínala schůze ministrů. Sedmapadesátiletý Popelka tam svým vozem se zvukovou aparaturou, z níž přehrával státní hymnu a svatováclavský chorál, zastavil provoz.

Popelka u soudu již dříve vypověděl, že byl rozhodnutý alespoň na chvíli zablokovat dopravu. Rozhořčilo ho však, že policisté rozestavili na chodník před Úřadem vlády zábrany, takže demonstranti museli stát na silnici a vyhýbat se autům. Podle něho tak policie neoprávněně zabrala veřejné prostranství.

Policisté ho zasáhli sprejem

Poté, co policisté Popelku vykázali, odjel, následně se ale vrátil, ve voze se zamkl a odmítl jej opustit. S policisty nekomunikoval a podle obžaloby se nakonec proti jednomu z nich schválně rozjel.

Popelka to ovšem popírá. Tvrdí, že zapnul blinkr a zařadil rychlost, čímž dal najevo, že chce odjet. Vůz se podle něho pohyboval rychlostí asi pět kilometrů v hodině. Také zasahující policista vypověděl, že se necítil údajným najížděním ohrožen na svém zdraví. Policisté později rozbili obuškem okénko, nastříkali Popelkovi do obličeje pepřový sprej a vytáhli ho z auta ven. Musel proto do nemocnice na výplach očí.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků