Díky těmto úspěšných zásahům klesl počet ukradených aut na jihu Moravy o víc než polovinu.

"V partě byli tři muži ve věku od 25 do 39 let a 22letá žena, která, ač byla v sedmém měsíci rizikového těhotenství, klidně partě dělala řidičku doprovodného vozidla Audi A4. Tím parta na krádeže vyjížděla. Všichni muži byli již v minulosti trestně stíháni a my jsme věděli, že kradou, jen nám chvíli trvalo, než jsme zjistili, kam auta odváží," uvedl vedoucí týmu kriminalistů, kteří na případu pracovali.

Přestože se zloději snažili mást stopy a také nepoužívali při akcích mobilní telefony, aby policisté nemohli vypátrat, kde se zrovna pohybují, doplatili na svou chamtivost. Klec spadla v závěru minulého týdne v noci, když ukradli v Těšanech na Brněnsku nákladní Avii, kterou u domu řidiče zapřáhli za jejich Audi a nastartovali, až byli za vesnicí.

"Avii odvezli do areálu u Holubic, který si pronajali na půjčený cestovní pas. V té době už jsme je sledovali a čekali na vhodný okamžik k zadržení. Zadrželi jsme je ráno, když se chystali uklízet své auto, aby v něm nebyly žádné stopy. Těhotná řidička začala tvrdit, že čeká dítě a proto s námi nemůže. Ostatní se nijak nebránili, až na nejstaršího muže, který se snažil schovat za nářadím ve svém domě," doplnil kriminalista.

Černá vdova je na svobodě

Všichni muži skončili ve vazbě, aby nemohli mařit další vyšetřování, protože není vyloučeno, že toto mají na svědomí víc. Kromě krádeží aut, z nichž se většinu podařilo najít, mají totiž na svědomí i několik vloupání do aut, ze kterých brali vše, co našli. Na svobodě zůstala jedině těhotná žena, kterou policisté přezdívají "černá vdova", protože je milenkou už druhého muže, který skončil záhy ve vazbě.

"Vzhledem k tomu, že se nám velkou část aut i věcí z nich podařilo najít a nyní hledáme jejich majitele, je zatím prokázaná škoda asi 850 tisíc korun. Z toho 600 tisíc korun dělá škoda za vykradená auta. Z těch brali fotoaparáty, speciální nářadí, autorádia a další věci, které se snažili prodat. Některé věci jsme zajistili a nyní zjišťujeme komu patří," dodal kriminalista.

Díky úspěšných zásahům proti zlodějům aut se na jižní Moravě podařilo výrazně snížit počet ukradených aut. "Dříve se průměr pohyboval kolem 8 až 10 ukradených aut denně, nyní je to 1 až 3 auta," doplnila mluvčí jihomoravské policejní správy v Brně Dagmar Bartoníková.