"Slyšel jsem nejprve hromobití. Potom začaly padat kameny, které zavalily dům. Nevěděl jsem, co se děje, bylo to jako zemětřesení," líčil Právu ve středu nájemník domu Milan Ďuraško. V té době byl v přízemním bytě se svou ženou a ročním synkem. "Manželka se zrovna koupala, tak vyběhla na ulici skoro nahá a kluka jsem jí podal oknem, aby utekli před nebezpečím," dodal.

Kameny se utrhly v noci před 23. hodinou. Také zbývající nájemníci, mezi nimiž byla i těhotná žena, narychlo opustili dům a většina z nich se ve středu uchýlila k příbuzným či známým. "Sedm lidí jsme evakuovali spolu s policií. Nikomu se naštěstí nic nestalo a s napadaným kamením jsme zatím nic nedělali, protože se na místo musí dostavit statik a geolog," řekl Právu operační důstojník libereckých hasičů Martin Rybář.

Podle policejní mluvčí v Liberci Vlasty Suchánkové se v době sesuvu v domě nacházelo třináct nájemníků. "Čtyři z nich po poučení hasičů a policistů dům opustili, zbývající nájemníci evakuaci odmítli a to i přesto, že byli záchrannými složkami upozorněni na možnost dalšího sesuvu. Prostor kolem sesunuté skály zajistili policisté páskou se zákazem vstupu. Celou noc místo zajišťovali strážníci Městské policie v Liberci a policisté," dodala Suchánková.

Nájemníky trápily padající kameny již dříve

V domě je celkem devět bytů a sedm je trvale obydlených. "Je to soukromý dům, jenž spravujeme. Majitel je trvale v Německu. Na nebezpečí padajících kamenů jsme upozorňovali poprvé už v roce 2001," svěřil se Právu zástupce správcovské společnosti Lada Martimex Petr Maryško.

Obdobně se na magistrát města Liberce, kterém patří skála a kousek pozemku před ní, obraceli i nájemníci. "Letos jsem jim psal opakovaně. Za posledních šest týdnů tu došlo k sesuvu skály už dvakrát a kamení spadlo na soukromý pozemek a zavalilo jedinou přístupovou cestu do domu," reagoval Ďuraško s tím, že město nereagovalo na výzvy nájemníků, majitele ani správcovské kanceláře.

"Masív od roku 2000 sleduje statik, 2. června jsme objednali odborný posudek, jestli to mělo být rychleji, teď nedokážu zhodnotit. To, co se stalo, bylo neočekávané, tak vážnou věc řešíme poprvé. Musí být provedena sanace, předpokládám ale, že masív není tak velký, aby se musel dům bourat a lidem dát náhradní byty," vysvětlil liberecký primátor Jiří Kittner (ODS).

Na místě začali ve středu dopoledne pracovat statici a geologové, kteří se měli vyjádřit k tomu, zda a nakolik skála ohrožuje dům.