"Bylo prokázáno, že právě Peroutka vylákal poškozeného na smluvené místo a měl v úmyslu ho zastřelit a připravit o peníze. Z činu ho usvědčil právě spoluobžalovaný Kocák, který u vyšetřovatele celou akci popsal a vysvětlil, jak se mu Peroutka k činu v autě doznal. Proto jsme Peroutku jako hlavního pachatele odsoudili za vraždu, zatím co druhý z obžalovaných se dopustil nadržování a podílnictví," uvedl předseda senátu Miloš Žďárský.

Po celou dobu procesu sváděli obžalovaní vinu jeden na druhého. Při výslechu všech svědků pak soudci došli k závěru, že vraždu má na svědomí Peroutka, který ji však odmítal přiznat. Motivem činu byly dluhy, které měli oba dva, avšak Peroutka dlužil více. Po vraždě dal Kocákovi podíl 200 tisíc korun.

Obžalovaní svádějí vinu jeden na druhého

K brutálnímu útoku došlo před vánocemi roku 2001, kdy Peroutka vylákal směnárníka k hotelu Rozkvět ve Veselí nad Moravou s tím, že si koupí valuty. V okamžiku, kdy směnárník přijel k hotelu ve svém Fordu Mondeo a stáhl pravé přední okno, Peroutka na něj třikrát vystřelil z pistole ráže 6,35 mm. Zasáhl ho do hlavy a krku a muž na místě zemřel. Poté ho naložili do kufru auta a zaparkovali ho v brněnském sídlišti Lesná.

Obžalovaní před soudem shodně odmítli vypovídat a když už mluvili, tak sváděli vinu jeden na druhého. Soudce tak musel číst jejich výpověď z přípravného řízení. Kocák v ní tvrdil, že popravu spáchal Peroutka a jemu dal 200 tisíc korun. "Část bankovek jsem roztrhal a hodil do záchodu, protože byly od krve. Další část peněz jsem utratil a zbývajících 60 tisíc korun u mě našli policisté při domovní prohlídce," řekl vyšetřovateli Kocák.

Předseda senátu pak zdůraznil, že trest je přísný právě proto, že šlo o zavrženíhodný čin, kdy se oběť neměla šanci bránit a šlo v podstatě o popravu. V případě Mariána Kocáka pak soud musel uložit mírnější trest, protože obžalovaný se přímo na vraždě nepodílel, ale věděl o ní. "Navíc si vzal peníze, o nichž věděl, že pochází z trestného činu," doplnil soudce Žďárský.

Případ bude mít dohru ještě u Vrchního soudu v Olomouci, který bude projednávat odvolání obžalovaných.