Soud v pátek v této souvislosti uvalil vazbu na bývalého šéfa kanceláře premiéra Zdeňka Doležela, starostu Budišova na Třebíčsku Ladislava Péťu a úředníka ministerstva zemědělství Miloslava Řehulku. [celá zpráva]

Detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) zadrželi Jourovou na pražském ruzyňském letišti po jejím příletu z Běloruska, kde měla sérii přednášek.

"Dva milióny Věře"

Podle tajné nahrávky TV Nova chtěli Doležel, Péťa a spol. uplatit dvěma milióny ženu, označovanou jako "Věra".  Z přidělených dotací přitom měla být financována podvodná rekonstrukce zámku Budišov.

"Pořád mi to teda vrtá hlavou, když jsme připravili ten rozpočet, že jo... tak sem toho měl ty dva milióny Věře, anebo je to na něco jiného? Tady už se neptám, jestli to jde k vám, protože vám věřím, že to nejsou peníze pro vás, že nemáte potřebu si to vytahovat z toho," říká na nahrávce odvysílané TV Nova ve středu v pořadu Na vlastní oči architekt Marek Řičář, který na podvod upozornil a celou dobu s policií spolupracoval. Budišovský starosta Ladislav Péťa mu na záběrech odpovídá, že "milióny se prostě ztratí".

Paroubek: Jourová použila ČSSD jako výtah ke kariéře

Věra Jourová byla členkou ČSSD tři roky, své členství ukončila letos v červnu poté, co opustila i funkci náměstkyně ministra pro místní rozvoj. Předseda sociální demokracie a bývalý premiér Jiří Paroubek se na páteční tiskové konferenci od Jourové distancoval. Podle něj použila ČSSD jako výtah ke své kariéře.

"Pokud by byla členkou sociální demokracie, tak bychom reagovali stejně tvrdě jako u kohokoliv předtím," uvedl Paroubek. Strana vyloučila starostu Péťu ještě tentýž den, kdy se v médiích objevily informace o jeho zatčení.

Paroubek zdůraznil, že Jourovou si "na ministerstvo nepřivedl." Působila tam už v roce 2003 za ministra Němce.