Podklady pro zahájení trestního stíhání nyní zkoumá pražský státní zástupce Petr Cibulka

"Ten spis je velmi obsáhlý a šetření ještě není ukončené. Některé vyšetřovací úkony byly provedené přímo v Kolumbii. Všechny předložené materiály postupně vyhodnocuji," řekl Právu Cibulka, který zatím nedokáže odhadnout, jak dlouho šetření potrvá a zda bude exvelvyslanec, jehož mandát vypršel po pěti letech v listopadu 2001, obviněn z trestného činu.

Předmětem případu jsou pronájmy

Podle informací Práva měl Zelený pravidelně dostávat od kolumbijského podnikatele určitou finanční provizi za to, že si velvyslanectví ke své činnosti pronajme právě jeho nemovitosti, přičemž nájemné bylo předražené. Měsíčně si tak k platu velvyslance přišel podle neoficiálních informací ještě v přepočtu asi na 30 tisíc korun.

Celá kauza ale může ztroskotat na nedostatku důkazů. Hlavního svědka, kterým je kolumbijský majitel nemovitostí, se zatím českým trestním orgánům nepodařilo zastihnout. "Pendluje pořád mezi Kolumbií a americkou Floridou. Když jsme vyslýchali lidi v Kolumbii, byl pryč," uvedl policista, který má o případu detailní informace.

Nástupce na staré podmínky nepřistoupil

Do podezření se Zelený dostal poté, co jeho nástupce oznámil, že po uvedení do funkce za ním přišel nějaký člověk s tím, že mu bude dávat měsíčně peníze za to, když sídlo zastupitelského úřadu zůstane i přes nevýhodné podmínky v jeho nemovitostech. Kolumbijec podle výpovědi diplomata tvrdil, že stejným způsobem to fungovalo za jeho předchůdce.

"Nechceme zveřejňovat jaké důkazy máme v rukou a jakým způsobem se šetření bude dál ubírat," nechtěl zacházet do podrobností již citovaný policejní zdroj.

Současný velvyslanec v Kolumbii Josef Rychrar nebyl v pondělí ve svém úřadě v Bogotě k zastižení.

Generální sekretář Ministerstva zahraničních věcí Vít Kolář v pondělí řekl, že zatím nemá o případu podrobnější informace. "Pokud se ukáže, že nájmy byly skutečně přemrštěné a že ten člověk jednal v úmyslu ministerstvo poškodit, tak po něm zřejmě budeme požadovat uhrazení škody," sdělil Kolář.