"Jsem na tom psychicky velice špatně," vysvětlil obžalovaný, proč soudu předal svoji výpověď písemně. Na následné otázky přesto odpovídal a v podstatě zopakoval obsah všech sedmi stránek.

Zastřelil syna i bývalou manželku

Vraždám měly údajně předcházet dlouhodobé rozepře s nevlastním synem Michalem, který měl rodinu rozeštvat a donutit matku, aby se s Mikolczem rozvedla. Problémy vyvrcholily 14. března, kdy Mikolcze Michal ohrožoval pistolí. Při přetahování o zbraň prý padly první výstřely.

Následně Mikolcz vytáhl vlastní nelegálně drženou pistoli a znovu vystřelil proti bezvládnému tělu. Na hlavě mladého muže nalezli lékaři dva zásahy. Každý z jiné zbraně. Poté Mikolcz vystoupil do prvního patra rodinného domu a třemi ranami do hlavy usmrtil v ložnici i svoji bývalou manželku.

Otrávil se léky

"Nechápu, proč jsem ublížil někomu, kdo pro mě byl smyslem života," řekl soudu Mikolcz. Ten hned po činu nasedl do auta a odjel do jednoho českobudějovického penzionu, kde údajně pronajal pokoj pro svého vlastního syna, který měl pro něho přijet z Polska. "Seděl jsem tam a přemýšlel, co se stalo. Pak jsem si vzal prášky. Pak už si nic nepamatuji, probudil jsem se až v nemocnici," dodal.

Mrtvá těla objevili policisté v rodinném domě v Křemži krátce po vraždě. Na místo je přivolal kolega zavražděného muže. Mikolcze, který byl hned od počátku hlavním podezřelým, našli policisté v už zmíněném penzionu o den později a s otravou léky jej předali do péče lékařů. Soud pokračuje výslechy svědků a znalců. Rozsudek by měl padnout ve čtvrtek.