Zavražděný muž byl nalezen až v listopadu na skládce odpadů pod mosteckým závodištěm ve Velebudicích. Podsaditý, menší a dohola ostříhaný Zalewski s pobledlou tváří bez výrazu po vynesení verdiktu ani nevyužil možnosti konzultace se svojí obhájkyní a sám soudu okamžitě oznámil, stejně jako státní zástupkyně, že si ponechává čas na rozmyšlenou.

Šlo o peníze a byt

"Soud má za to, že motivem tohoto činu byla ziskuchtivost, snaha získat nemalé finanční prostředky a také byt oběti," konstatovala ve středu předsedkyně senátu Kamila Krejcarová. Zároveň uvedla, že smrtící údery byly vedeny silou velké intenzity.

Při odůvodnění rozsudku soudkyně řekla, že podle znalkyně v oboru psychologie Zalewski netrpí žádnou duševní poruchou a není závislý na drogách. Prognóza jeho nápravy je podle ní velmi nepříznivá, blíží se k rovině hypotézy. "Také s přihlédnutím k předcházející majetkové trestné činnosti odsouzeného soud uložil trest až na samé hranici možností," dodala Krejcarová.

Odsouzený svoji vinu popírá

V průběhu hlavního líčení Zalewski popřel, že by někdy na skládce byl, natož aby svého otčíma zavraždil. "Láďa nebo táta, jak jsem mu říkal, byl epileptik a často jsem ho ošetřoval," bránil se před soudem.

Korunní svědek a Zalewskiho komplic z první vraždy, Stanislav Mordych, ale před senátem prohlásil: "Seděl jsem v autě a viděl jsem to v zrcátku. Pak hodil pálku do kufru a nařídil mi, abych jel," potvrdil Mordych, který odsouzeného a jeho oběť na skládku dovezl.