Šestice ukradených děl byla součástí osmi obrazů kompletně dokumentujících kubistické období Josefa Čapka. Čapkovy olejomalby z dvacátých a třicátých let minulého století našli policisté při domovních prohlídkách.

"Zároveň se našel obraz ukradený z muzea v Lanškrouně a další hodnotné umělecké předměty," sdělila mluvčí semilské policie Soňa Šídová.

Skupina pachatelů má zřejmě za sebou dlouhou šňůru vloupaček do rekreačních objektů, muzeí a kostelů, kde nakradla hlavně umělecké předměty za téměř osm miliónů korun.

Loni se členové gangu "milovníků" umění vloupali do ateliéru nedávno zemřelého malíře Vladimíra Komárka v Nedvězí na Semilsku, odkud ukradli dvě z mistrových děl. "Obrazy se podařilo krátce po loupeži zachytit a vrátit majiteli. Pachatele loupeže policie dopadla až nyní," dodala Šídová s tím, že jako vděk daroval Vladimír Komárek policii jeden ze svých obrazů.

Muzeum zpřísní ochranu

Osudnou se gangu stala právě krádež Čapkových obrazů. "Sledovali jsme je delší dobu," řekl jeden z kriminalistů. Zloději vnikli do muzea neporušenými dveřmi a obelstili důmyslný zabezpečovací systém.

"Když jsem se dověděla, že policie obrazy dlouhodobě zapůjčené rodinou bratří Čapků, Národní galerií a naše vlastní našla, byla to velká úleva. I když úplně klidná budu, až budou zase na svém místě," svěřila se starostka Malých Svatoňovic a zároveň vedoucí zdejšího muzea Eva Hylmarová, která pro jistotu nechá vyměnit vstupní dveře muzea. "Pochybnosti však zůstanou. Terčem zlodějů se muzeum stalo vůbec poprvé. Myslela jsem si, že jsme pro jeho bezpečnost udělali všechno, a nyní vidím, že dnes si člověk nemůže být jistý vůbec ničím," dodává Hylmarová.