"Moji trestnou činnost lze rozdělit do tří období, přičemž poslední fázi, kdy celá skupina kooperovala s policisty, považuji za nejdůležitější," řekl v úterý u středočeského krajského soudu třiatřicetiletý Berdych. Doplňující výpovědí chtěl učinit tečku za vším, co u soudu dosud zaznělo. Zdůraznil, že trvá na všech svých dosavadních výpovědích, nikdy je nečinil pod nátlakem policie či žalobců. Vždy prý vypovídal pravdu.

Po vystoupení se rozhodl opustit místnost

"Trestné činnosti jsem se ale nedopouštěl sám. V mých očích byl hlavní postavou pan Luděk Žalud, a pak policisté Josef Opava a Petr Koňařík, kteří trestnou činnost kryli," zopakoval Berdych. "Mým úkolem bylo být převodovou pákou a taky hromosvodem mezi Žaludem a policisty," dodal. Stále trvá na tom, že gang odevzdával podnikateli Žaludovi a policistům třetinu zisku z loupeží. Slova Berdycha, který prý jednotlivé únosy či loupežná přepadení organizoval a najímal na ně lidi, podpořili již dříve i jiní z obžalovaných civilistů.

Žalud ani žádný z policistů se ale nikdy k účasti na zločinech nepřiznali. Podle Opavy říká Berdych absolutní nesmysly. Vazebně stíhaný expolicista rozhodně popírá, že by s kolegy dávali gangu nějaké informace či rady, žádné peníze z loupeží prý nedostávali. "Berdych nikdy nebyl můj informátor, byl to normální udavač," uzavřel Opava. Také na svobodě stíhaný Opavův kolega Koňařík tvrdí, že Berdych nemluví pravdu.

Obhájci těch obžalovaných, které Berdych usvědčuje, se všemožně snaží jeho výpověď znevěrohodnit. Evidentně rozmrzelý Berdych už v úterý ale nechtěl na jejich otázky odpovídat a po svém vystoupení požádal o to, aby ho eskorta ze soudní síně odvedla a aby jednání pokračovalo bez jeho účasti.