Samotná obžaloba obsahuje tři stovky stran textu. Z tohoto důvodu začnou obžalovaní vypovídat až ve středu. Soud jako prvního vyslechne správce konkurzní podstaty Daniela Thonata, který je podle mínění soudců klíčovou osobou v případu. Thonat totiž jako jediný v přípravném řízení vypovídal. U policie je veden jako tzv. chráněné osoba, jehož fotografie nesmí být zveřejněny. Bernát uvedl, že Thonatova výpověď je natolik rozsáhlá, že může jeho výslech trvat i více dnů.

Podle Berky je obžaloba trapná

Berka, jenž je podle dostupných informací prvním českým soudcem, který se u soudu zpovídá za zločinné spolčení, v úterý řekl, že je nevinný. "Jsem samozřejmě připraven vypovídat, protože věřím, že se díky tomuto soudu mnohé objasní," uvedl Berka. "Obžaloba je velmi slabá, řekl bych až trapná, obvinění je absurdní - tak to vnímám," dodal.

Případ lze podle Bernáta projednat během několika měsíců, nebo i let "Délka líčení ale závisí na okolnostech. Pokud se účastníci jednání vyvarují zbytečných námitek, může líčení skončit například příští rok v březnu," uvedl Bernát. Mezi důkazními materiály jsou ale také několikaměsíční odposlechy. "Jde o to, jestli se bude jen něco číst, nebo jestli se také budou přehrávat CD. A jestli se budou přehrávat, tak budeme sedět a sedět," podotkl Bernát. Termíny jednání jsou zatím nařízeny do listopadu, pak bude soud zřejmě pokračovat v lednu.

Stíhán také vysokoškolský pedagog Větrovec

V případu je kromě Berky, který podle žaloby vyhlašoval konkurzy na základě padělaných dokumentů, stíhán také údajný organizátor skupiny, vysokoškolský pedagog Vladislav Větrovec. "S touhle kauzou byly spojovány jiné osoby, které jsou v různých institucích, a to je mi líto, že díky mojí osobě byly prostě i tyto osoby nějakým způsobem zprofanovány," řekl novinářům Věrovec.

Obžalováni jsou také Thonat a další správce konkurzní podstaty Petr Tuhý, zaměstnanci zpeněžování podstaty Lubor Kindl, správkyně kravařského družstva Čiháková a soudní znalec Martin Jurenka. Obžaloba je viní ze zločinného spolčení, některé také ze zneužívání pravomoci veřejného činitele či porušování povinnosti při správě cizího majetku. Letos byli do případu začleněni další dva lidé, prý takzvaní bílí koně.