Rodák z Ústí nad Labem založil v lednu 1998 v Praze firmu Elpa, která podle obchodního rejstříku poskytuje mj. poradenství v oblasti evropského práva. Obviněný profesor se zavázal činnost vykonávat v ČR, na Slovensku a v Chorvatsku. Unie mu proto dala k dispozici nemalou finanční částku. Její kontrolní orgán OLAF však později zjistil, že peníze zřejmě byly použity na něco jiného, než byly určeny.

"Při srovnávání faktur a rozpisu jeho cest vyšlo najevo, že účtované služby nemohl nikdy vykonat. Existuje důvodné podezření, že získal neoprávněně peníze a dopustil se tím podvodu," sdělil Právu Petr Kovanda z Nejvyššího státního zastupitelství v Brně, které na vyšetřování případu spolupracuje se Státním zastupitelstvím v Berlíně. "Podle jeho dokladů by totiž musel být najednou na několika místech v Evropě, a to není možné," pokračoval Kovanda.

Domovní prohlídky v kanceláři i v bytě

Podle zjištění Práva například pracoval nepřetržitě od června do prosince 2001 v rámci projektu Obnova jako šéf týmu v Chorvatsku. Každý měsíc si účtoval 12 tisíc eur, včetně paušální částky za ubytování. Zároveň si však nechal proplatit faktury, podle nichž několik týdnů v téže době pracoval i v ČR a na Slovensku, což vyúčtoval zvlášť.

Podnikatel a expert na mezinárodní právo je vyšetřován na svobodě. "Protože ho německý soud nevzal do vazby, museli jsme za pomoci 30 policistů speciální jednotky udělat prohlídky jeho kanceláří a bytu. Veškeré materiály jsme předali do Berlína," dodal Kovanda.

Benešová: EU kontroluje každé euro

"Na podrobnou kontrolu investovaných peněz z rozpočtu EU si bude muset zvyknout každý, kdo v rámci nějakého projektu peníze z unie dostane. Přicházíme často do styku se zástupci EU, kteří zkoumají každé euro, které do něčeho investují. Zajímá je, zda jsou peníze investované přesně do toho, k čemu byly uvolněné. Takovýchto kontrol po našem vstupu do EU zřejmě přibude," doplnila nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová.