Informoval o tom vedoucí oddělení obchodních podvodů generálního ředitelství cel Josef Novák. K alarmujícím případům patří úterní objev celníků v Lanžhotě, kteří v kamiónu přišli na úkryt ve snížené střeše, kde bylo devět tisíc kartónů cigaret.

"Je to velký úspěch, ještě v ten den se nám kromě řidiče podařilo zadržet další tři osoby, které se na pašování podílely. Bohužel to byli dva bývalí celníci a jeden v aktivní službě," řekl Novák. Obvinění celníci skončili ve vazbě.

Cigarety z Ukrajiny

Druhá úspěšná akce celníků odhalila pašování 1,4 miliónu cigaret. Opět je převážel kamión a měly skončit v Lovosicích a Chomutově. "Na východním Slovensku jsou obrovská překladiště, kde kamióny nakládají cigarety dovážené z Ukrajiny," vysvětlil k původu pašovaného zboží Novák.

A v neposlední řadě speciální komando zasáhlo na severu Čech, kde Vietnamci balili cigarety do krabiček. Nalezeno bylo 1,2 miliónu kusů cigaret. "Těšil jsem se, že odhalíme baličku cigaret. To se ale nepodařilo. Máme ale jistotu, že se cigarety na našem území nelegálně vyrábějí," dodal Novák.