"Jeli jsme se tam podívat těsně po šesté hodině ranní. Na místě jsme zjistili, že se pravděpodobně jedná o vápenec, který se ale již rozpustil, takže jsme v podstatě neměli proti čemu zasahovat," informoval operační důstojník ústeckých hasičů Pavel Velký.

Hasiči však na místo povolali hygieniky, pracovníky Inspekce životního prostředí a Povodí Ohře. "Odebrali jsme vzorky vody a kalu, který se tam usadil. Vzorky byly odvezeny do laboratoře, která zjistí, co to bylo za látku i to, zda mohla ohrozit místní občany," upřesnila Eliška Stoklasová z Krajské hygienické stanice v Ústí nad Labem.

"V současné době je voda již čistá," dodala ještě dopoledne.

Teplárna: únik byl minimální

Vedoucí laboratoře Zdravotního ústavu v Ústí nad Labem Pavel Šubert později konstatoval, že se skutečně jednalo o uhličitan vápenatý, který způsobil, že Ph v toku prudce stouplo. Nemalou měrou se na úhynu ryb mohly podílet také včerejší vysoké teploty, které zřejmě způsobily pokles kyslíku ve vodě. "O závěrech jsem informoval starostu Trmic, který dál bude jednat přímo s teplárnou," ukončil.

Stanovisto teplárny tlumočil její mluvčí Reda Rahma. "Minimální množství vápenného mléka uniklo ráno trhlinou v potrubí. Pracovníci teplárny ihned havárii podchytili a z toho důvodu nejsou zatím známy žádné negativní dopady na životní prostředí," uvedl.

Zda se do případu bude nějak angažovat policie, se zatím nepodařilo zjistit.