Kriminalisté muže, který se v minulosti neúspěšně léčil ze závislosti na toxických látkách a ze schizofrenie, zadrželi v pondělí. "Musíme zkoumat jeho zdravotní stav. Ten člověk je zralý na psychiatra. Říká, že ho ovládají tajemné hlasy. Je to asi bzuk," uvedl šéf domažlických kriminalistů Emanuel Kopf.

Podle něho se muž do vodojemu dostal násilím. "Odstranil oplechované vstupní dveře a do nádrže o objemu 150 kubíků naházel různé odpadky od plechovek s toluenem, kusy dřeva, přes hadry nasáklé toxickými látkami a igelitové tašky. Potom podvázal plovák, aby do nádrže nemohla přitékat nová voda a z místa utekl," popsal chování muže Kopf.

Prý chtěl jen vyprat deku

Zadržený viník, kterému hrozí až šest let vězení za poškozování a ohrožování provozu obecně prospěšného zařízení, se k činu přiznal. "Tvrdil, že si chtěl v nádrži vyprat deku, kterou se přikrývá v noci při spaní. Když mu prý nešťastnou náhodou vypadla z rukou a nasáklá vodou klesla na dno, dostal vztek a naházel za ní všechno co měl po ruce. Přitom podle svých slov křičel, ať se voda pořádně nažere," pokračoval policejní důstojník.

Správce vodojemu začal jednat poté, co se postupně začali ozývat lidé, že mají vyschlé kohoutky. "Když jsme zjistili, co se stalo, okamžitě jsme zastavili přívod vody do rozvodů a odebrali vzorky k rozboru, jehož výsledky budeme znát ve čtvrtek," řekl ředitel a.s. Chodovské vodárny a kanalizace Miloslav Miller.

Dezinfekce vodojemu i sítě

Zdravotní komplikace zatím nikdo nehlásil. Pracovníci vodárny museli vydezinfikovat vodojem i celou vodovodní síť. "Náklady na uvedení vodojemu do původního stavu se vyšplhaly na několik desítek tisíc korun," dodal Miller.

Starosta Horšovského Týna Josef Holeček řekl, že celá záležitost lidi ve městě dost vyděsila. "Vzniklá situace ukázala, že se k vodojemu může dostat kdokoliv. Proto jednám s policií, aby se na to zaměřila. Domluvili jsme se i se zástupcem vodárny v tom duchu, aby se vodojem lépe zabezpečil," uzavřel starosta.