Možnost, že mladík vyskočil sám a dobrovolně, jak svorně tvrdila stíhaná dvojice, soud jednoznačně vyloučil. Stěžejním důkazem podle soudce Viktora Macha byl znalecký posudek z biomechaniky, který verzi obhajoby vyloučil poté, co experti prozkoumali polohu těla po dopadu.

Již podruhé stejný verdikt

Padl tak zcela totožný verdikt jako v prosinci loňského roku, kdy však na lavici obžalovaných seděl pouze Šika, neboť Eichlera policie nenalezla, a byl tak souzen jako uprchlík. Vzhledem k tomu, že byl následně dopaden na základě mezinárodního zatykače na Slovensku a požádal o obnovu procesu ve své přítomnosti, celé jednání se muselo zopakovat.

"Soud neshledal skutečnosti, které by měnily náhled na trestnou činnost od minulého rozhodnutí," konstatoval včera Mach. Vedle znaleckého posudku prý o vině mužů hovoří i fakt, že Miroslav měl nohy svázané závěsem. Také svědectví poškozeného, který se potýká s trvalými zdravotními následky, přispělo k rozklíčování osudného incidentu. A to přesto, že Miroslav si naposledy pamatoval, jak ho Eichler praštil lahví od alkoholu do hlavy.

Vetřeli se k němu do bytu

Celý incident začal běžnou konverzací na ulici. Dva o trochu starší muži, třicetiletý Eichler a devětadvacetiletý Šika, se obrátili na Miroslava s žádostí o cigaretu. Zapovídali se a vyšlo najevo, že chodili na stejnou základní školu v Postupické ulici a znali stejné profesory. "Tak jsem je pozval k sobě na skleničku. Nenapadlo mě, že jim nemůžu důvěřovat," svěřil se již pří dřívějším hlavním líčení mladík.

Pak to šlo prý ráz na ráz. Spolužáci ho opili, omráčili dvěma údery lahví do hlavy, podle rozsudku mu následně svázali nohy závěsem. "Společně ho poté prohodili balkonovými dveřmi," zaznělo při včerejším rozsudku.

Miroslav měl tzv. štěstí v neštěstí, jeho pádu se totiž zbrzdil o prádelní šňůry natažené ve druhém patře. Také záchranka prý byla na místě okamžitě, neboť incident neušel sousedům. Přesto však utrpěl mnohočetné tříštivé zlomeniny a zhmožděniny na celém těle a lékaři nevyloučili trvalé následky.

Nejen pokus o vraždu, ale i krádež

Soud obžalovaným včera rovněž uložil zaplatit poškozenému více než 50 tisíc korun, které mají mj. pokrýt náhradu věcí, které mu podle rozsudku po činu z bytu ukradli.

Šika se činu dopustil v době, kdy měl dočasně přerušen vězeňský trest, který si odpykával za vykradení bytu. Soud ho proto uznal vinným také z maření výkonu úředního rozhodnutí, protože se po činu asi měsíc a půl skrýval, takže se včas nevrátil do vězení.

Proti verdiktu se Šika na místě odvolal, jeho komplic si ponechal lhůtu na rozhodnutí.