Pochobradský byl odsouzen za ublížení na zdraví.

S ženou žil sedmnáct let v rodinném domku v obci Květná na Svitavsku a společně vychovávali dceru. Podle obžaloby bylo jejich soužití značně konfliktní kvůli dlouhodobému požívání alkoholu.

Loni 19. července v odpoledních hodinách se oba vrátili domů silně opilí z pohřbu mužova nevlastního otce. Poté vypukla hádka a muž měl údajně polít družku benzínem a zapálit. Ta utrpěla popáleniny druhého a třetího stupně na devadesáti procentech těla a po několika hodinách utrpení zemřela.

Obžalovaný: upadla do rozlitého benzínu

Pochobradský, který se léčí na psychiatrii, odmítl před senátem vypovídat. V přípravném řízení ale veškerou vinu odmítl a připustil jen hádky. "Nezapálil jsem ji. Neměl jsem důvod ji podpálit, kdybych to měl udělat, tak bych potom nevolal záchranku. Často jsme se hádali a občas padla i facka, ale smrtí jsem jí nikdy nevyhrožoval," uvedl při výslechu.

Smrt družky vysvětloval tím, že zřejmě upadla na podlahu, kde byl rozlitý benzín. "Jak začala hořet, ale nevím, byl jsem jinde. Vzpomínám si jen, jak jsem ji hasil," tvrdil.

"Jeho verze je velmi nepravděpodobná, žena při vznícení musela stát," řekl soudu znalec z oboru požární techniky Zdeněk Semerád.

Rozsudek není pravomocný

Soudci se přiklonili k verzi obžaloby, podle níž Pochobradského tvrzení nebylo v souladu s řadou získaných důkazů. "Společenská nebezpečnost činu je velmi vysoká. Žena trpěla mučivými bolestmi, což dokázaly znalecké posudky. Obžalovaný si počínal zvlášť surově, proto jsem navrhovala jeho jednání kvalifikovat jako vraždu," uvedla státní zástupkyně Lenka Faltusová. Pochobradského advokát naopak žádal zprošťující rozsudek.

Verdikt není pravomocný, neboť obhájce se okamžitě odvolal, zatímco Faltusová si ponechala zákonnou lhůtu na rozmyšlenou.