Kalivoda motiv tvrdošíjně odmítal prozradit komukoli včetně svého obhájce. Ještě před začátkem dubnového procesu se ale ve vězení neúspěšně pokusil o sebevraždu a těsně předtím odeslal svým rodičům obsáhlý dopis na rozloučenou. "V něm detailně popisuje, co ho k vraždám vedlo," řekl Právu Šimánek s tím, že prohlášení psal jeho klient ve vazbě několik dní.

Do zahájení nového procesu není možné nic sdělit

"Jeho rodičům bohužel přišel dopis příliš pozdě a sám Kalivoda o něm u soudu stejně jako o motivech odmítl cokoliv říct. Proto jsme ho nemohli v procesu použít," vysvětlil Šimánek. Dodal, že právě tento dopis má být klíčovým důkazem, který má lesnímu vrahovi zajistit snížení trestu. "Do okamžiku zahájení nového procesu však nemohu o motivech vražd nic sdělit," podotkl Šimánek.

Advokát pouze připustil, že odborníci, kteří na jeho klienta zpracovávali psychologický a psychiatrický posudek, se trefili alespoň v tom, že u Kalivody šlo o jistou formu sebedestrukce. Právě sebedestruktivní jednání doprovázené potřebou zviditelnit se a stát se známým bylo podle psychologa Karla Netíka motivem vraždění.

Svědčí o tom prý i Kalivodův úmysl nechávat na místech činu po sobě stopy, které budou jasně směřovat k jeho pozdějšímu vypátrání. "Chtěl být dopaden, a skoncovat tak se současným katastrofálním životem, kdy mu až dosud téměř nic nevycházelo," prohlásil u soudu Netík.

Soud uznal osmadvacetiletého rodáka z Prahy vinným z toho, že nejprve loni 13. října několika ranami do hrudi a následně jednou do hlavy zastřelil na lesní cestě u obce Nedvědice na Brněnsku starší manžele Ludvíkovy, kteří šli do lesa pro dřevo. O tři dny později obžalovaný podle verdiktu zastřelil v lese u vesnice Malíkovice na Kladensku čtyřiačtyřicetiletého elektrikáře Jaroslava Lendóciho. Muž byl právě na procházce se psem.