Senát městského soudu tak v případě Půty potvrdil verdikt Obvodního soudu pro Prahu 5, který ho k dvouletému trestu vězení odsoudil na konci loňského roku. Oproti tomu si polepšil Chmelenský, který dostal původně patnáctiměsíční nepodmíněný trest a nyní dostal podmínku.

Obžalovaní u původního soudu dostali dokonce dvojnásobné tresty, proti těm se však jejich obhájci odvolali. Městský soud v září vyhověl jejich žádosti a původní rozsudek zrušil a věc se vrátila k novému projednávání. Nový rozsudek pak soud vynesl v prosinci loňského roku.

Větší tresty v kauze tvz. Berdychova gangu

Jaroslav Ortman, obhájce Tomáše Půty požadoval, aby bylo stíhání jeho klienta pro neúčelnost zastaveno. Třiatřicetiletý muž, který uprchl do Irska, je totiž obviněn ze závažnějších činů. Spolu s dalšími 35 lidmi čelí obžalobě jako člen takzvaného Berdychova gangu. Za loupeže mu hrozí až patnáctiletý trest vězení. Současně se měl podílet na únosu a vraždě podnikatele Václava Skaly, jehož tělo se policistům nepodařilo nalézt.

Podle rozsudku soudu napadli Půta s Chmelenským lékaře záchranky v noci 28. dubna 2003. Stalo se tak v Radotínské ulici v Praze 5 poté, co přijeli záchranáři k jejich nehodě. Opilý řidič narazil do stromu a sloupu veřejného osvětlení. V autě seděl kromě Půty a Chmelenského také další údajný člen Berdychova gangu Daniel Herain a muž, kterému říkali Miša.

Incident se stal v okamžiku, že lékař začal ošetřovat těžce zraněného Heraina. Půta zdravotníka udeřil pěstí do oka a lehce zraněný Chmelenský do něho začal na zemi kopat do hlavy a těla. Obžalovaní pak napadli i další členy sanitky a hasiče, kterým se muže nakonec podařilo zadržet a předat polici.