Soud ráno s vyloučením veřejnosti vyslýchal podnikatele Milana Šišmu, který již byl odsouzen na 13,5 roku za zorganizování nájemné vraždy podnikatele a z rozhodnutí vrchního soudu by měl výkon trestu nastoupit v nejbližších dnech.

Před senátem krajského soudu měl dopoledne svědčit i nájemný vrah Vratislav Kutal, který byl odsouzen na 10 let za pokus o vraždu nepohodlného novináře Blesku, který psal o obchodech s LTO. K soudu se však nedostavil a podle nepotvrzených informací se zdržuje v zahraničí a vyhýbá se tak vězení.

Body obžaloby

Obžaloba, kterou ostravský soud projednává, viní Málka a Havránka z toho, že připravili stát o zhruba 160 miliónů korun. Málek od Havránka v roce 1993 nakoupil téměř devět tisíc tun lehkých topných olejů, které pak jako motorovou naftu prodal devíti různým firmám. Spotřební daň ve výši 73 miliónů ani DPH 12  miliónů ale státu neodvedl.

Další dva body obžaloby pak hovoří o tom, že Málek ve stejné době kupoval lehké topné oleje i od slovenské firmy Trehol. Jako naftu je pak prodal dalším dvěma firmám - neodvedením daně tak způsobil škodu za dalších 47 miliónů.

Málek se dále zpovídá z toho, že nepodal za rok 1993 daňové přiznání, ačkoliv mu vznikla daňová povinnost ve výši 27,8 miliónů.

Obžalovaní popírají, že spolu obchodovali

Málek se k dovozu LTO ze Slovenska doznal a řekl, že tak činil na příkaz dalšího obchodníka Miroslava Lašáka (ten později zemřel při autonehodě - pozn. red.). Málek ale popřel, že by obchodoval s Havránkem. Ten se zpočátku ke všemu doznal a podrobně popsal obchodování s Málkem, ale později výpověď změnil. Podle obžaloby tak učinil ve snaze vyhnout se trestní odpovědnosti.

Důkazy ale hovoří jasně - policie získala například výpis z Havránkova a Málkova účtu z pardubické pobočky, na který si obžalovaní nechali platby za naftu posílat.

Předsedkyně senátu Marie Slaná řekla, že výslechy svědků jsou naplánovány do příští středy. "S ohledem na rozsah a složitost věci nepředpokládám, že by rozsudek mohl být příští týden vyhlášen," řekla Slaná.