"Jeden z pachatelů několikrát udeřil tyčí obě ženy do hlavy a rukou. Trojice pak po nich požadovala peníze, mobilní telefon, cigarety a klíče - to vše pod pohrůžkou zabití," sdělila mluvčí severomoravské policie Dagmar Bednarčíková.

Zdravotnice malým pacientům vyhověly, zřejmě proto vyvázly pouze s lehkými zraněními. Agresivní chlapci po loupeži utekli s mobilem a necelými třemi stovkami.

Ženy dlouho neváhaly a přivolaly pomoc. "Policisté se vydali po jejich stopách. Trojlístek dopadli u silnice ze Šternberka do Olomouce. Hoši se však nemínili jen tak vzdát, proto jeden z policistů musel varovně vystřelit do vzduchu," pokračovala mluvčí.

Dva zletilí mladíci skončili v policejní cele, kde zůstanou do rozhodnutí soudu o jejich vzetí do vazby. "Nejmladší násilník putoval zpět do léčebny," zakončila mluvčí.

Mladý násilník se inspiroval ve filmu

Primářka dětského oddělení léčebny Jitka Adamová ČTK řekla, že mladíci "spáchali zločin bez motivu". Chovanci se podle ní léčili v zařízení dobrovolně na přání rodičů a s jejich souhlasem mohli kdykoli odejít.

"Z jejich strany šlo o čisté násilí. Jeden z pachatelů byl totiž před dvěma týdny na dovolené. Tehdy viděl film, ve kterém bylo násilí, a inspiroval se jím. Nic ale nenasvědčovalo tomu, že by se na něco takového chystali. Všichni jsme tím otřeseni," prohlásila Adamová.