"Asi v šest hodin ráno nás vzbudil kouř. Nejdříve jsme si mysleli, že vychází z hospody (v přízemí je restaurace s kasinem, pozn. red.), ale pak už se to nedalo vydržet. Za chvilku nám na dveře začali bušit hasiči a vyhnali nás ven," vylíčila dramatické okamžiky důchodkyně Vlasta Hemorská, který bydlí v jednom z prvních pater.

V některých zakouřených bytech, kde nikdo neotevíral, byli hasiči nuceni vyrazit dveře. "Musel jsem si na chvilku odskočit do práce. Když jsem se za půl hodiny vrátil, dveře už byly vyražené. Asi chtěli zabránit možnosti, že se vevnitř někdo udusí," řekl další místní občan Petr Návrat.

Tři lidé se nadýchali kouře

Hasičům trvalo dvě hodiny, než oheň lokalizovali. "Nejdřív jsme museli sehnat plány objektu. Předtím jsme nemohli najít ohnisko," vysvětlil pro ČTK operační důstojník hasičů. Požár pak pronikl ze sklepních prostor výše do obytného domu. Tři lidé, včetně jednoho z hasičů, museli vyhledat lékařskou pomoc.

"Jeden ze zasahujících hasičů a dva občané se nadýchali hořících zplodin," upřesnila mluvčí severomoravské policie Dagmar Bednarčíková.

Příčina požáru se vyšetřuje. Podle Bednarčíkové oheň vznikl od vadné elektroinstalace. Vyšetřovatel hasičů Pavel Volný ale na místě konstatoval, že sklepy zřejmě někdo úmyslně zapálil. "Všechno tomu zatím nasvědčuje. Vadná elektřina je až ta poslední možnost," řekl Volný.