"Nebylo prokázáno, že skutek spáchal právě obžalovaný Josef Pospíšil," prohlásila samosoudkyně Věra Bártová.

"Jsme velmi spokojeni. Soud rozhodl v souladu se zákonem a spravedlivě," řekl ČTK obhájce Jiří Slavík. Státní zástupkyně Zdeňka Galková se proti rozsudku okamžitě odvolala. "Mám za to, že vina obžalovaného byla dostatečným způsobem prokázána," uvedla. Soudu předtím navrhla, aby na svobodě stíhanému a dosud netrestanému muži vyměřil trest kolem 1,5 roku vězení s podmíněným odkladem na zkušební dobu tří let. Pospíšilovi přitom hrozil až tříletý žalář.

Obhajoba postavená na naivitě uspěla

Výhrůžky se objevily na stránkách pražského magistrátu loni v květnu, krátce poté, co začaly kontroly pražských taxikářů zaměřené na skutečnost, zda dodržují ceny jízdného. Neznámý pachatel v nich sliboval nevybíravými slovy tresty kontrolorům a krveprolití.

Policie poté zadržela 27letého Pospíšila, na jehož počítači v bytě v Praze 7 byly inkriminované vzkazy napsány. Znalkyně však nemohla zcela vyloučit, že výhrůžky neposlala jiná osoba.

Na tom ostatně postavil obhajobu i sám obžalovaný, který tvrdil, že o víkendu, kdy vzkazy z jeho počítače odešly, v bytě vůbec nebyl. Podle svědectví rodiny byl na návštěvě u přítelčiných rodičů a byt půjčil kolegovi taxikáři, o němž ovšem věděl pouze jeho křestní jméno. Na veškeré otázky soudu, které by napomohly onoho tajemného Pavla najít, však nebyl schopen odpovědět. Neznal ani jeho příjmení, SPZ auta či adresu bydliště. Vysvětlil to tím, že byl mezi taxikáři nový a chtěl zapadnout.