Cínová se stala jednou z oceněných, kteří se ve čtvrtek sešli v reprezentačních prostorech ministerstva obrany v Praze. V celkem devíti kategoriích si odnesli ocenění lidé, kteří svým mimořádným nasazením nebo činem zachránili lidský život. Za svůj čin získali profesionálové, laici i záchranářské týmy Zlaté záchranářské kříže. Cenu, kterou každoročně uděluje záchranářský oborový časopis.

Slavnostního ceremoniálu se zúčastnili kromě oceněných také ministr vnitra František Bublan, ministr obrany Karel Künhl a pražský primátor Pavel Bém. Ministr obrany ve svém krátkém úvodním projevu vyzdvihl lidskou schopnost pomáhat v kontextu nynějších ničivých povodní.

Slavnostní ceremoniál přinesl také možnost setkání jednoho ze zachráněných s lidmi, kteří ho svojí profesionální prací na několika úrovních záchranného řetězce vrátili zpět do života.

Tragédie se odehrála koncem srpna na mistrovství Evropy ve westernových disciplínách v Rýmařově. Opilý vrhač nožů bodl nožem 26letého pořadatele do hrudníku a zasáhl srdce.

Skutečný příběh jako vystřižený z filmu

Když sanitka dovezla mladíka do nemocnice, jeho srdce nebilo. Devětapadesátiletý chirurg Petr Ziman mu však díky unikátnímu zákroku zachránil život. Chirurgický skalpel použil ještě dříve, než mladíka dostal na operační sál.

Otevřel mu hrudník už na vozíku, když zraněného vezli na anesteziologicko-resuscitační oddělení. Nahmatal srdce, jedním prstem ucpal krvácející díru, dalšími masíroval srdce tak dlouho, až se znovu rozběhlo. S rukou zabořenou do mladíkova hrudníku se lékař dostal na operační sál, kde krvácející srdce operoval.

Podle Petra Zimana je téměř zázrak, že mladík vůbec přežil cestu do nemocnice. "Tak těžce zraněné pacienty se záchranné službě jen málokdy podaří přivézt do nemocnice živé," netajil chirurg svůj obdiv nad prací zdravotníků v sanitce. Mladíkovi se totiž poprvé zastavilo srdce už v kempu u ohniště, kde na něj zaútočil opilý vrhač nožů.

Mladík Tadeusz Kristen se při ceremoniálu potkal jak s lékařem, tak s celou posádkou sanitky, kterým spolu se svojí těhotnou ženou srdečně poděkoval.

Všechny oceněné přijal během dne také prezident republiky Václav Klaus.