"Tříletého teplokrevného hřebce a pětiletou klisnu žena chovala v otřesných podmínkách. Zvířatům nedávala žrát, a tak okusovala trámy ve stáji a stromy ve výběhu. Koně měli nedostatek pohybu a neměli žádnou podestýlku, takže žili ve vlastních výkalech," uvedla okresní policejní mluvčí Lucie Krašteničová.

Svědkyně, žijící nedaleko stáje, oznámila věc veterináři, jenž o případu informoval policii. Ta nyní ženu obvinila z trestného činu týrání zvířat, za který jí hrozí až jeden rok vězení.

"Z výsledku pitvy vyplývá, že zvířata žila ve velkém utrpení. Tento stav chovatelka nenapravila ani po utýrání prvního zvířete," uvedla Krašteničová.

Vina neleží jen na majitelce

Veterinář z Moravského Berouna Stanislav Škuta tvrdí, že mladá chovatelka se do problému se zákonem dostala nejen vlastní vinou. "Starostmi o koně pověřila jinou ženu. Věřila jí, že se o koně stará dobře. V tom ale udělala chybu. Rozhodně bych ji nepovažoval za tyrana, je to slušná žena, která doplatila na svou důvěřivost," řekl veterinář a dodal, že paní pověřená pečováním o koně už v Moravském Berounu nebydlí.

Policie tvrdí, že tato skutečnost nesmývá z chovatelky vinu, protože domluva mezi ženami byla pouze ústní. "My víme o tom, že s ní byla domluvena, ale trestní odpovědnost leží na majitelce," uvedla policejní mluvčí.