Státní zástupce ženu viní, že si těmito podvody přišla na více než dvě stě tisíc, nicméně pokusila se obohatit o sumu více než třínásobnou. Proti ženě dnes svědčila trojice vězňů včetně bývalého šéfa fotbalové Sparty Petra Macha, který si odpykává pětiletý trest za celní únik ve výši 1,4 miliónů korun. Ten uvedl, že požadovanou dvousettisícovou částku za vycházky a lepší práci za zdmi věznice nezaplatil. Jinak už to bylo v případě vězně Karla Fialy a Petra Háchy, kteří prý Zacharové peníze dali.

Desetitisíce mezi vajíčky a borůvkami

Rodiče Fialy, který byl odsouzen za trestný čin vraždy, dnes popisovali dlouholetou spolupráci s pedagožkou. "S obžalovanou jsem se setkal asi čtyřicetkrát nebo padesátkrát a vždy jsem jí předával tašky s jídlem. To bylo určeno částečně pro syna a částečně pro ni. Manželka jí posílala vajíčka, králíka, čtyři kapry na Vánoce, borůvky," konstatoval.

To, že manželka dvakrát do tašek přibalila i padesát tisíc v hotovosti, údajně netušil. "Já jsem se dozvěděla o možnosti nějakých vycházek, a tak jsem se na to ptala Zacharové. Ona mi řekla, že to domluví, ale že to něco stojí. Dohodly jsme se na padesáti tisíc," řekla Božena Fialová s tím, že když jí následně pedagožka sdělila, že to nevyšlo, zaplatila ještě jednou. "Říkala nám, kdyby něco bylo, tak to neříkejte, já to taky zapřu," pokračovala dál žena, která většinu své výpovědi probrečela.

Oba manželé tvrdili, že jim vadilo, že něco takového dělají. Ale chtěli svému synovi ulehčit.

Pro vraha slibovala podmíněné propuštění

Situace pak vygradovala v momentě, když jim Zacharová začala mluvit o podmíněném propuštění. "Mluvila o tom, že se platí dvě stě padesát tisíc korun a že je ochotná to zařídit. My jsme to ale neměli," řekla Fialová.

Kšefty rodičů s pedagožkou nakonec oznámil vězeň Fiala, a to nejprve své vychovatelce a následně pak i řediteli věznice Jaroslavu Gruberovi.

Je to komplot, tvrdila obžalovaná

U dnešního hlavního líčení bylo těžké poznat na čí straně je pravda. Zacharová se totiž usilovně bránila konfrontacemi s jednotlivými svědky. Tvrdila, že neměla kompetenci povolovat vycházky, natož podmíněné propuštění. O tom rozhodovala vždy vícečlenná komise. Celé trestní stíhání označila za komplot proti ní.

"Od dubna roku 1995, kdy jsem nastoupila do věznice mě hlídali. Já jsem neměla dobré vztahy s ředitelem. Já si myslím, že je to provokace od ředitele, který se mě chce zbavit," uvedla s tím, že on a všichni tři odsouzení byli jedna ruka.

Další zaměstnankyně věznice však před soudní síní tvrdily, že o něčem takovém nemůže být řeč. Zacharová prý byla typ, který rozeštvával lidi proti sobě.

Fritovací hrnec v cele

V soudní síni mj. vyšlo najevo, že vězeň mohl v cele ukrýt například hrnec na fritování, byť to bylo zakázané. "Generální kontrola byla tak dvakrát do roka a já se to vždy od Zacharové předem dozvěděl," konstatoval odsouzený Fiala.

Vychovatelky žasly například nad tím, jak by se mohlo jejich bývalé kolegyni Zacharové podařit propašovat uvedený hrnec až do cely vězně.

Zacharová byla na počátku trestního stíhání ze své funkce propuštěna. Krátce byla umístěna ve vazbě. Pokud bude žena uznána vinnou, hrozí ji za podvod až osm let vězení.